Girls State Basketball Championship results and highlights

By  | 

LINCOLN, Neb. – The Girls State Basketball Championships were March 2-4 in Lincoln.
Below is the results for Saturday's final round.

Class A
Champions: Lincoln Southwest
Runner-up: Millard South
FINAL (OT): Lincoln Southwest 56, Millard South 51.

Class B
Champions: South Sioux City
Runner-up: Norris
FINAL: South Sioux City 48, Norris 44

Class C1
Champions: Lincoln Christian
Runner-up: Kearney Catholic
3rd place: Bishop Neumann
FINAL: Lincoln Christian 45, Kearney Catholic 41.
FINAL: Bishop Neumann 55, Ord 52.

Class C2
Champions: Howells-Dodge
Runner-up: Diller-Odell
Third place: Ravenna
FINAL: Howells-Dodge 39, Diller-Odell 30.
FINAL: Ravenna 65, Ponca 52.

Class D1
Champions: GACC
Runner-up: Dundy Co-Stratton
3rd place: North Central
FINAL (2OT): GACC 53, Dundy Co-Stratton 50.
FINAL: North Central 61, Heartland 53.

Class D2
Champions: Falls City Sacred Heart
Runner-up: Wynot
3rd place: St. Mary's
FINAL: Falls City Sacred Heart 48, Wynot 36.
FINAL: St. Mary's 49, Exeter-Milligan 38.

Below are results for Friday's semifinal round.

Class A

FINAL: Lincoln Southwest 65, Lincoln Northeast 61
FINAL: Millard South 55, Pius X 47

Class B

FINAL: South Sioux City 41, York 38
FINAL: Norris 46, Seward 39

Class C1

FINAL: Kearney Catholic 44, Ord 37
FINAL: Lincoln Christian 84, Bishop Neumann 53.

Class C2

FINAL: Diller-Odell 59, Ravenna 46
FINAL: Howells-Dodge 47, Ponca 44

Class D1

FINAL: GACC 67, North Central 50.
FINAL: Dundy County-Stratton 48, Heartland 31.

Class D2

FINAL: Sacred Heart 45, Exeter-Milligan 26
FINAL: Wynot 47, St. Mary's 37

Below are the results from Thursday's first round action.

Class A

FINAL: Lincoln Southwest 59, Millard West 51.
FINAL: Lincoln Northeast 54, Kearney 35.
FINAL: Millard South 47, Omaha Northwest 43.
FINAL: Pius X 44, Lincoln East 36.

Class B

FINAL: South Sioux City 51, Gretna 40.
FINAL: York 41, Elkhorn 37.
FINAL (OT): Seward 38, Elkhorn South 37.
FINAL: Norris 40, Sidney 36

Class C1

FINAL: Kearney Catholic 37, Malcolm 31.
FINAL: Ord 54, Mitchell 35.
FINAL:Lincoln Christian 62, Scotus 28.
FINAL: Bishop Neumann 60, Louisville 53.

Class C2

FINAL: Ravenna 57, North Platte St. Pat's 44.
FINAL: Diller-Odell 52, Crofton 45.
FINAL: Howells-Dodge 58, Cambridge 41.
FINAL: Ponca 45, Hastings St. Cecilia 43.

Class D1

FINAL: GACC 37, Meridian 29.
FINAL: North Central 66, Elm Creek 51.
FINAL: Dundy County Stratton 47, Pender 40.
FINAL: Heartland 34, Elgin/Pope John 24.

Class D2

FINAL: Exeter-Milligan 44, Sandhills/Thedford 41.
FINAL: Falls City Sacred Heart 45, Potter-Dix 23.
FINAL: St. Mary's 59, Spalding Academy 41.
FINAL: Wynot 52, Red Cloud 30.

You can click here if you'd like to see the state basketball bracket.

If you'd like more information about hotels, restaurants, tickets and more, you can click here.

The games do take place in a few different venues as well, so if you'd like to see which games are played in which location, you can click here.

We'll also have updates and highlights from all the action, so be sure to tune in to our newscasts at 6 & 10.