Boys State Basketball Championships schedule and results

By  | 

LINCOLN, Neb. (KOLN) -- The Boys State Basketball Championships are March 9-11 in Lincoln. Games will be played at Pinnacle Bank Arena, the Devaney Center, Lincoln North Star and Lincoln Southwest.

Below is a complete guide to all of the tournament action and things you'll want to know if you're following or attending the games.

Below are the finals from Saturday's championship and third place games.

Class A
Champion: Norfolk
Runner-up: Papillion-LaVista
FINAL: Norfolk 68, Papillion-LaVista 49

Class B
Champion: Gretna
Runner-up: Scottsbluff
FINAL: Gretna 55, Scottsbluff 53

Class C1
Champion: Bishop Neumann
Runner-up: Wahoo
3rd place: Winnebago
FINAL: Bishop Neumann 80, Wahoo 57.
FINAL: Winnebago 71, Scotus 68.

Class C2
Champion: Ponca
Runner-up: Neligh-Oakdale
3rd place: Hastings St. Cecilia
FINAL: Ponca 52, Neligh-Oakdale 45
FINAL: Hastings St. Cecilia 52, Elmwood-Murdock 49.

Class D1
Champion: Lourdes CC
Runner-up: GACC
3rd place: Lutheran High NE
FINAL: Lourdes CC 47, GACC 44.
FINAL: Lutheran High NE 52, Randolph 42

Class D2
Champion: Mullen
Runner-up: Mead
3rd place: Wynot
FINAL: Mullen 29, Mead 28
FINAL: Wynot 59, Riverside 47

Below are the finals from Friday's semifinal games.

Class A

FINAL: Papillion-LaVista 62, Kearney High 50
FINAL: Norfolk 53, Omaha South 38

Class B

FINAL: Gretna 73, Alliance 46
FINAL: Scottsbluff 76, Aurora 67.

Class C1

FINAL: Wahoo 55, Winnebago 52.
FINAL: Bishop Neumann 48, Columbus Scotus 36.

Class C2

FINAL: Neligh-Oakdale 55, Hastings St. Cecilia 50
FINAL: Ponca 50, Elmwood-Murdock 45

Class D1

FINAL: Lourdes Central Catholic 47, Lutheran-Northeast 39.
FINAL: GACC 57, Randolph 45.

Class D2

FINAL: Mullen 54, Riverside 52
FINAL: Mead 40, Wynot 33

Below are the finals from Thursday's games.

Class A

FINAL: Papillion-LaVista 70, Millard South 50.
FINAL: Kearney 61, Omaha Central 50.
FINAL: Norfolk 63, Creighton Prep 59.
FINAL: Omaha South 67, Lincoln Pius X 54.

Class B

FINAL: Gretna 59, Bennington 36.
FINAL: Alliance 65, Platteview 60.
FINAL: Scottsbluff 53, Crete 42.
FINAL: Aurora 75, Elkhorn South 46.

Class C1

FINAL: Winnebago 67, Kearney Catholic 63.
FINAL: Wahoo 84, Gothenburg 47.
FINAL: Bishop Neumann 60, O'Neill 44.
FINAL: Scotus 59, Boys Town 49.

Class C2

FINAL: Hastings St. Cecilia 59, Southwest 20.
FINAL: Neligh-Oakdale 51, Amherst 46.
FINAL: Elmwood-Murdock 44, Oakland-Craig 38.
FINAL: Ponca 50, Centennial 37.

Class D1

FINAL: Lourdes Central Catholic 64, Burwell 37.
FINAL: Lutheran-Northeast 52, Heartland 30.
FINAL: GACC 65, Dundy County-Stratton 55.
FINAL: Randolph 50, Bruning-Davenport/Shickley 40.

Class D2

FINAL: Riverside 70, Garden County 27.
FINAL: Mullen 45, St. Francis 44.
FINAL: Mead 45, Wauneta-Palisade 33.
FINAL: Wynot 39, Parkview Christian 34.

We will be updating this article with results and highlights from the games as they happen, and will have scores, highlights and analysis during our newscasts.

Below are some additional links if you're following the action closely or plan on attending the tournament.

Click here to view the all-class boys championship bracket.

Click here to view some state basketball stat leaders.

If you plan on attending any games, are searching for hotels and restaurants or anything else related to the state tournament, you can click here.