HS Basketball Scoreboard - Saturday, Feb. 3

By  | 

HS Basketball Scoreboard
Saturday, Feb. 3
-----------------------

BOYS BASKETBALL
Adams Central 79, Southern Valley 49
Arapahoe 48, Hitchcock County 10
Arthur County 62, South Platte 49
Aurora 53, Grand Island Northwest 47
Bellevue West 91, Omaha Northwest 56
Broken Bow 55, Ogallala 51
Central Valley 87, Ansley-Litchfield 83
Chadron 51, Valentine 40
Columbus Scotus 59, Kearney Catholic 49
Crete 57, Blair 51
Cross County 63, High Plains Community 30
Fullerton 48, Heartland Lutheran 34
Gothenburg 45, Minden 44
Grand Island 73, Omaha Burke 67
Hastings St. Cecilia 56, Lincoln Lutheran 39
Hershey 73, Dundy County-Stratton 64, OT
Humphrey St. Francis 68, Spalding Academy 30
Lincoln Christian 78, Aquinas 69
Lincoln East 67, North Platte 45
Lincoln High 63, Omaha Benson 47
Lincoln North Star 56, Bellevue East 51
McCook 75, Ainsworth 47
Millard South 71, Fremont 63
Norfolk 63, Papillion-LaVista South 59
Norris 60, Columbus 50
North Platte St. Patrick's 42, Cambridge 37
Omaha Brownell-Talbot 56, Fort Calhoun 48
Omaha Bryan 56, Kearney 47
Omaha Central 65, Elkhorn South 51
Omaha Creighton Prep 73, Lincoln Pius X 52
Omaha Roncalli 52, South Sioux City 33
Omaha South 70, Omaha North 64
Omaha Westside 82, Lincoln Southeast 57
Peetz, Colo. 71, Creek Valley 52
Platteview 76, Raymond Central 21
Sidney 62, Scottsbluff 48
South Loup 38, McPherson County 14
Wahoo 60, Grand Island Central Catholic 50
York 60, Columbus Lakeview 41
East Central Nebraska Conference Tournament
Third Place
Freeman 45, Palmyra 33
Championship
Yutan 52, Auburn 45
East Husker Conference Tournament
Third Place
North Bend Central 80, Oakland-Craig 45
Championship
Logan View-Scribner-Snyder 38, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 36
Fort Kearny Conference Tournament
Third Place
Loomis 52, Wilcox-Hildreth 45
Championship
Overton 79, Elm Creek 73
Lewis and Clark Conference Tournament
Semifinal
Ponca 72, Randolph 35
Winnebago 74, Osmond 57
Lou Platte Conference Tournament
Third Place
Doniphan-Trumbull 74, St. Paul 71
Championship
Arcadia-Loup City 57, Ravenna 53, OT
Mid-State Conference Tournament
Fifth Place
Wayne 61, Hartington Cedar Catholic 49
Third Place
O'Neill 61, Norfolk Catholic 46
Championship
Battle Creek 55, Boone Central/Newman Grove 48
Niobrara Valley Conference Tournament
Third Place
CWC 52, Clearwater/Orchard 46
Championship
West Holt 68, Boyd County 48
Pioneer Conference Tournament
Third Place
Johnson-Brock 77, Tri County 61
Championship
Falls City Sacred Heart 41, Nebraska City Lourdes 33
Southern Nebraska Conference Tournament
Third Place
Sutton 51, Milford 46
Championship
Centennial 66, Heartland 49
Twin Valley Conference Tournament
Third Place
Blue Hill 45, Harvard 29
Championship
Kenesaw 70, Deshler 63
Western Trails Conference Tournament
Third Place
Hemingford 67, Mitchell 61
Championship
Gordon/Rushville 45, Bridgeport 44

GIRLS BASKETBALL
Ansley-Litchfield 55, Central Valley 37
Archbishop Bergan 71, Fort Calhoun 36
Aurora 48, Grand Island Northwest 45
Beatrice 58, Omaha Gross Catholic 44
Bellevue East 38, Lincoln North Star 37
Bellevue West 71, Omaha Northwest 68
Brady 34, Sutherland 21
Broken Bow 45, Ogallala 32
Burwell 44, Nebraska Christian 33
Chadron 45, Valentine 17
Columbus Scotus 57, Kearney Catholic 45
Council Bluffs, Abraham Lincoln, Iowa 59, Omaha Duchesne Academy 41
Cozad 65, Perkins County 27
Creek Valley 68, Peetz, Colo. 19
Crete 44, Blair 31
Cross County 44, High Plains Community 33
Elkhorn South 57, Omaha Central 21
Fremont 57, Millard South 46
Fullerton 54, Heartland Lutheran 27
Gothenburg 50, Minden 29
Grand Island 42, Omaha Burke 41
Hastings 43, Omaha Skutt Catholic 42
Hastings St. Cecilia 51, Lincoln Lutheran 50
Hershey 45, Dundy County-Stratton 38
Hitchcock County 44, Arapahoe 27
Humphrey St. Francis 70, Spalding Academy 40
Kearney 63, Omaha Bryan 15
Lincoln Christian 72, Aquinas 40
Lincoln East 74, North Platte 32
Lincoln Pius X 44, Omaha Marian 38
McCook 63, Ainsworth 36
Millard West 76, Lincoln Northeast 65
Norris 53, Columbus 46
North Platte St. Patrick's 54, Cambridge 47
Omaha Benson 54, Lincoln High 51
Omaha Concordia 63, Omaha Mercy 47
Omaha North 58, Omaha South 46
Omaha Westside 60, Lincoln Southeast 39
Papillion-LaVista South 54, Norfolk 33
Platteview 62, Raymond Central 36
Potter-Dix 40, Sedgwick County, Colo. 22
Sidney 57, Scottsbluff 41
Sioux County 49, Banner County 41
South Loup 45, McPherson County 31
South Sioux City 74, Omaha Roncalli 41
Southern Valley 52, Adams Central 43
York 66, Columbus Lakeview 47
East Central Nebraska Conference Tournament
Third Place
Louisville 45, Conestoga 37
Championship
Malcolm 65, Auburn 49
East Husker Conference Tournament
Third Place
West Point-Beemer 39, Stanton 35
Championship
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 36, North Bend Central 35
Fort Kearny Conference Tournament
Third Place
Elwood 44, Axtell 33
Pleasanton 64, Elm Creek 50
Lou Platte Conference Tournament
Third Place
Centura 53, Doniphan-Trumbull 43
Championship
Ord 58, Ravenna 46
Mid-State Conference Tournament
Fifth Place
Wayne 64, O'Neill 58
Third Place
Guardian Angels 57, Hartington Cedar Catholic 53
Championship
Pierce 45, Crofton 41
Niobrara Valley Conference Tournament
Third Place
Ewing 54, CWC 33
Championship
West Holt 49, North Central 46
Pioneer Conference Tournament
Third Place
Johnson-Brock 33, Nebraska City Lourdes 30
Championship
Friend 51, Falls City Sacred Heart 36
Southern Nebraska Conference Tournament
Third Place
Centennial 51, Milford 46
Championship
Superior 62, Heartland 40
Twin Valley Conference Tournament
Third Place
Deshler 39, Lawrence-Nelson 35
Championship
Blue Hill 30, Red Cloud 27
Western Trails Conference Tournament
Third Place
Morrill 52, Kimball 34
Championship
Mitchell 49, Bridgeport 41