H.S. Basketball scores: Dec. 30

By  | 

LINCOLN, Neb. -- BOYS BASKETBALL

Hershey 58, Southern Valley 36
Alliance Tournament
Crawford 56, Mitchell 50
Ashland-Greenwood Tournament
Omaha Roncalli 52, Archbishop Bergan 39
Plattsmouth 58, Ashland-Greenwood 57
Bancroft-Rosalie Tournament
Consolation
Guardian Angels 50, Homer 47
Championship
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 62, Howells/Dodge 54
Bishop LeBlond, Mo. Tournament
Falls City 58, East (Kansas City), Mo. 45
Bishop Nuemann Tournament
Third Place
Seward 58, Auburn 42
Championship
Wahoo 66, Bishop Neumann 62
Boone Central Tournament
Adams Central 57, Broken Bow 40
Bennington 57, Boone Central/Newman Grove 46
Brady Tournament
Consolation
Hitchcock County 59, Elba 28
Championship
Anselmo-Merna 68, Brady 49
Brownell-Talbot Tournament
Third Place
Omaha Brownell-Talbot 53, Fort Calhoun 48
Championship
Elmwood-Murdock 46, Logan View-Scribner-Snyder 29
Cabela's Holiday Shootout
Seventh Place
Torrington, Wyo. 66, Chase County 58
Fifth Place
Gering 65, Buffalo, Wyo. 56
Third Place
Cheyenne South, Wyo. 47, Sidney 42
Championship
Beatrice 64, Laramie, Wyo. 47
Chadron Tournament
Third Place
Hemingford 59, Custer, S.D. 41
Creighton Tournament
Consolation
Boyd County 58, Bloomfield 46
David City Tournament
Consolation
Douglas County West 72, David City 61
Doane Tournament
Ralston 59, Grand Island Northwest 52
Championship
Omaha Skutt Catholic 49, Crete 35
Elm Creek Tournament
Consolation Final
Elm Creek 61, Gibbon 28
Freeman Sportsman Holiday Tournament
Third Place
Falls City Sacred Heart 46, Nebraska City Lourdes 36
Championship
Syracuse 45, Freeman 37
GNAC Tournament
Seventh Place
Lexington 64, McCook 59
Fifth Place
Columbus 52, Hastings 41
Third Place
Scottsbluff 46, North Platte 44
Championship
Kearney 54, Norfolk 44
Grand Island Central Catholic Tournament
Third Place
Fullerton 66, Fillmore Central 42
Great Northeast Nebraska Tournament
Fifth Place
Norfolk Catholic 82, Laurel-Concord/Coleridge 62
Third Place
West Point-Beemer 66, Arlington 33
Gretna Christmas Tournament
Consolation
Aurora 51, Omaha Gross Catholic 37
Championship
Gretna 46, Lincoln Pius X 44
Hampton Tournament
Third Place
Hampton 49, Harvard 34
Heartland Athletic Conference Tournament
Seventh Place
Lincoln Southeast 47, Lincoln Northeast 40
Fifth Place
Lincoln Southwest 54, Fremont 50
Third Place
Grand Island 69, Lincoln High 62
Championship
Lincoln East 60, Lincoln North Star 35
Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament
Consolation
Johnson-Brock 61, Pawnee City 29
Kearney Catholic Holiday Tournament
Consolation
North Platte St. Patrick's 44, Ogallala 34
Championship
Amherst 37, Kearney Catholic 30
Lincoln Lutheran Holiday Tournament
Third Place
Fairbury 67, Raymond Central 49
Championship
Lincoln Lutheran 55, Holdrege 37
Malcolm Tournament
Consolation
Centennial 58, Malcolm 31
Nebraska Wesleyan Holiday Tournament
Third Place
Humphrey St. Francis 63, Louisville 48
Championship
Bruning-Davenport/Shickley 44, Nebraska Christian 28
North Bend Central Holiday Tournament
Third Place
North Bend Central 58, Nebraska City 11
Omaha Metro Tournament
First Round
Millard North 82, Elkhorn South 67
Millard West 78, Papillion-LaVista 76
Omaha Bryan 71, Papillion-LaVista South 54
Omaha Burke 64, Bellevue East 47
Omaha Central 76, Omaha South 40
Omaha Creighton Prep 80, Omaha Northwest 63
Omaha Westside 55, Bellevue West 54
Randolph Holiday Tournament
Consolation
Plainview 66, Winside 60, OT
Championship
Randolph 50, Humphrey/Lindsay Holy Family 40
Shootout on the Elkhorn Tournament
Seventh Place
Wakefield 57, Neligh-Oakdale 46
Fifth Place
Lutheran High Northeast 61, Battle Creek 58
Third Place
Wisner-Pilger 54, Pierce 37
Championship
Ponca 40, Winnebago 37
St. Paul Holiday Tournament
Fifth Place
Central City 53, Cross County 38
Third Place
St. Paul 58, Sandy Creek 24
Waverly Tournament
Consolation
Waverly 80, South Sioux City 42
Championship
Lincoln Christian 56, Norris 54

GIRLS BASKETBALL

Hershey 57, Southern Valley 46
Alliance Tournament
Bridgeport 53, Crawford 15
Mitchell 56, Alliance 13
Ashland-Greenwood Tournament
Archbishop Bergan 52, Omaha Roncalli 37
Ashland-Greenwood 59, Plattsmouth 47
Bancroft-Rosalie Tournament
Consolation
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 74, Homer 30
Championship
Guardian Angels 77, Howells/Dodge 43
Bishop LeBlond, Mo. Tournament
Falls City 39, St. Michael, Mo. 29
Bishop Neumann Tournament
Third Place
Wahoo 67, Auburn 52
Championship
Bishop Neumann 54, Seward 45
Boone Central Tournament
Adams Central 46, Broken Bow 35
Bennington 47, Boone Central/Newman Grove 44
Brady Tournament
Championship
Hitchcock County 48, Brady 42
Brownell-Talbot Tournament
Third Place
Logan View-Scribner-Snyder 37, Fort Calhoun 14
Championship
Elmwood-Murdock 65, Omaha Brownell-Talbot 29
Cabela's Holiday Shootout
Third Place
Beatrice 54, Chase County 43
Championship
Sidney 50, Gering 34
Chadron Tournament (Invite)
Custer, S.D. 54, Chadron 43
Valentine 49, Hemingford 25
Creighton Tournament (Holiday)
Championship
Boyd County 51, Wausa 31
David City Tournament
Consolation
Sutton 47, Douglas County West 33
Championship
Aquinas 78, David City 42
Doane Tournament (Doane College Ath. Club)
Consolation
Ralston 57, Omaha Skutt Catholic 28
Championship
Crete 51, Grand Island Northwest 23
Elm Creek Tournament
Consolation
Gibbon 52, Cozad 48
Championship
Doniphan-Trumbull 58, Elm Creek 53
Freeman Tournament
Third Place
Syracuse 46, Freeman 17
Championship
Falls City Sacred Heart 39, Nebraska City Lourdes 23
GNAC Tournament
Seventh Place
McCook 58, Lexington 44
Fifth Place
North Platte 44, Scottsbluff 43
Third Place
Columbus 53, Norfolk 42
Championship
Kearney 56, Hastings 35
Grand Island Central Catholic Tournament
Third Place
Gothenburg 53, Fullerton 41
Championship
Grand Island Central Catholic 32, Fillmore Central 18
Great Northeast Nebraska Shootout
Seventh Place
Pender 51, Laurel-Concord/Coleridge 46
Fifth Place
West Point-Beemer 66, Gordon/Rushville 26
Third Place
Arlington 47, Norfolk Catholic 44
Championship
Wayne 69, Hartington Cedar Catholic 50
Gretna Tournament
Consolation
Gretna 56, Omaha Gross Catholic 48
Championship
Lincoln Pius X 38, Aurora 26
Hampton Tournament
Third Place
Hampton 49, Harvard 34
Championship
Kenesaw 52, Wilcox-Hildreth 38
Heartland Athletic Conference Tournament
Seventh Place
Lincoln North Star 34, Grand Island 31
Fifth Place
Lincoln Northeast 62, Lincoln Southeast 47
Third Place
Fremont 50, Lincoln High 35
Championship
Lincoln East 41, Lincoln Southwest 34
Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament
Consolation
Humboldt/Table Rock-Steinauer 41, Pawnee City 38
Championship
Deshler 51, Johnson-Brock 44
Kearney Catholic Tournament (KCHS)
Consolation
Ogallala 49, Amherst 43
Championship
North Platte St. Patrick's 46, Kearney Catholic 28
Lincoln Lutheran Tournament
Consolation
Fairbury 52, Holdrege 50
Championship
Lincoln Lutheran 57, Raymond Central 25
Malcolm Tournament
Consolation
Centennial 60, Wilber-Clatonia 20
Championship
Oakland-Craig 44, Malcolm 40
Nebraska Wesleyan Holiday Tournament
Fifth Place
Tekamah-Herman 41, Thayer Central 34
Third Place
Louisville 47, Nebraska Christian 46
Championship
Humphrey St. Francis 61, Bruning-Davenport/Shickley 53
North Bend Central Holiday Tournament
Third Place
North Bend Central 52, Omaha Duchesne Academy 33
Championship
Omaha Concordia 69, Nebraska City 24
Randolph Tournament (Holiday)
Consolation
Plainview 64, Winside 17
Championship
Randolph 46, Humphrey/Lindsay Holy Family 42
Shootout on the Elkhorn
Seventh Place
Wakefield 50, Neligh-Oakdale 39
Fifth Place
Winnebago 59, Lutheran High Northeast 45
Third Place
Pierce 63, Wisner-Pilger 33
Championship
Ponca 40, Battle Creek 37
St. Paul Holiday Tournament
Fifth Place
Cross County 58, Central City 35
Third Place
Sandy Creek 47, St. Paul 42
Championship
Milford 45, Wood River 43
Waverly Tournament
Consolation
Waverly 55, South Sioux City 38
Championship
Lincoln Christian 54, Norris 35