More Election Results

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Helvetica sans-serif "> Geneva

Reporting: 0%

however be viewed by browsers running on the local server machine.

Reporting: 0%

please create a <customErrors> tag within a "web.config" configuration file located in the root directory of the current web application. This <customErrors> tag should then have its "mode" attribute set to "Off"

Reporting: 0%

Initiative Measure 425

Reporting: 85%
Yes 6,983
52%
No 6,443
48%

Burt County Public Power District At Large NON

Reporting: 55%
Scott Lindstrom 359
54%
Dwane K. Piere 302
46%

Butler Public Power District District 1 NON

Reporting: 100%
Walter K. Crook 39
100%

Butler Public Power District District 4 NON

Reporting: 100%
Mark Blazek 18
100%

Butler Public Power District District 6 NON

Reporting: 100%
Gary Yindrick 37
100%

Cedar-Knox Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 0%
Karl Koch 40
100%

Cedar-Knox Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 0%
Larry Domina 42
100%

Cedar-Knox Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
Terry Thunker 30
100%

Central Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 100%
Diane R. Keller 727
100%

Central Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 100%
Rita Skiles 649
100%

Central Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 89%
Dale Zikmund 371
100%

Central Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 96%
Wayne J. Sasges 101
68%
Austin Miller 48
32%

Central Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 90%
Linda M. Aerni 454
64%
Dan Rumsey 255
36%

Central Nebraska Public Power District Gosper Subdivision NON

Reporting: 100%
Ronald E. Fowler 46
100%

Central Nebraska Public Power District Kearney Subdivision NON

Reporting: 100%
Dudley L. Nelson 35
100%

Central Nebraska Public Power District Lincoln Subdivision NON

Reporting: 0%
Robert L. Petersen 0
0%

Central Nebraska Public Power District Phelps Subdivision NON

Reporting: 100%
Roger D. Olson 85
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 96%
Dick Mercer 630
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Brian Keiser 167
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 97%
Charles R. Maser 40
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Pete Wardyn 91
65%
Christopher K. Henry 49
35%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Steve Sheen 54
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 98%
Robert Schanou 52
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 98%
Kelly Markham 32
60%
Jerry J. Milner 21
40%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 96%
Ed Stoltenberg 18
62%
Jim Eriksen 11
38%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 96%
Alicia Haussler 15
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 92%
Ed Kyes 105
100%

Chimney Rock Public Power District At Large NON

Reporting: 29%
Richard Kildow 26
52%
Douglas E. Kizzire 16
32%
Travis Petersen 8
16%

Cornhusker Public Power District Subdivision 10 NON

Reporting: 100%
Lawrence J. Sobota 35
100%

Cornhusker Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Robert L. Gray Jr. 24
100%

Cornhusker Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Glen Pfeifer 56
100%

Cuming Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 59%
Leroy H. Mostek 56
61%
Aaron Spenner 36
39%

Cuming Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 53%
Doug Throener 57
62%
Danny W. Kluthe 24
26%
John D. Timmerman 11
12%

Custer Public Power District At Large NON

Reporting: 79%
Tom Roberts 229
100%

Custer Public Power District At Large NON

Reporting: 79%
Bradley Bartak 224
55%
Wayne V. Licking 182
45%

Dawson Public Power District Buffalo Subdivision NON

Reporting: 98%
Dan Mercer 102
60%
Craig Wietjes 67
40%

Dawson Public Power District Dawson Subdivision NON

Reporting: 100%
Robert Kennicutt 236
100%

Dawson Public Power District Lincoln Subdivision NON

Reporting: 0%
Page R. Peterson 0
0%

Douglas-Sarpy Learning Community Coordinating Council District 1 NON

Reporting: 100%
Nancy Jacobson 53
56%
Jeanne Anderson 41
44%

Douglas-Sarpy Learning Community Coordinating Council District 3 NON

Reporting: 100%
Jack Heidel 37
50%
Lorraine Chang 37
50%

Douglas-Sarpy Learning Community Coordinating Council District 5 NON

Reporting: 81%
John Synowiecki 62
54%
D. Paul Hartnett 34
30%
Tonya Ward 19
17%

Educational Service Unit No. 1 District 11 NON

Reporting: 100%
Fred Boelter 70
100%

Educational Service Unit No. 1 District 3 NON

Reporting: 100%
Tom Luxford 6
100%

Educational Service Unit No. 1 District 5 NON

Reporting: 76%
Ronald Wenstrand 60
100%

Educational Service Unit No. 1 District 9 NON

Reporting: 0%
Jeffrey L. Messersmith 30
100%

Educational Service Unit No. 10 District 1 NON

Reporting: 94%
Sandra Mann 192
64%
Suzan DeCamp 110
36%

Educational Service Unit No. 10 District 3 NON

Reporting: 96%
P. Kay Grimminger 25
100%

Educational Service Unit No. 10 District 5 NON

Reporting: 93%
Lanny Kizer 163
100%

Educational Service Unit No. 10 District 7 NON

Reporting: 100%
Ron H. Tuttle 63
100%

Educational Service Unit No. 10 District 9 NON

Reporting: 81%
Edwin Johnson 224
100%

Educational Service Unit No. 11 District 1 NON

Reporting: 55%
Kim Scoville 60
100%

Educational Service Unit No. 11 District 3 NON

Reporting: 100%
Kevin J. Breece 8
100%

Educational Service Unit No. 11 District 5 NON

Reporting: 100%
Gary D. Smidt 36
100%

Educational Service Unit No. 11 District 7 NON

Reporting: 100%
Linda Leising 15
100%

Educational Service Unit No. 13 District 1 NON

Reporting: 100%
Patricia K. Dobry 85
100%

Educational Service Unit No. 13 District 11 NON

Reporting: 100%
Donald Egging 26
100%

Educational Service Unit No. 13 District 3 NON

Reporting: 100%
Rosalene B. Tollman 46
100%

Educational Service Unit No. 13 District 5 NON

Reporting: 0%
Mark Sinner 0
0%

Educational Service Unit No. 15 District 1 NON

Reporting: 100%
Cheri Burke 36
100%

Educational Service Unit No. 15 District 3 NON

Reporting: 100%
Allison Sandman 52
100%

Educational Service Unit No. 15 District 5 NON

Reporting: 100%
Donald L. Remington 27
100%

Educational Service Unit No. 15 District 7 NON

Reporting: 100%
Jesse Stevens 25
100%

Educational Service Unit No. 15 District 9 NON

Reporting: 100%
Warren Everts 4
100%

Educational Service Unit No. 16 District 1 NON

Reporting: 0%
Julie Boettcher 0
0%

Educational Service Unit No. 16 District 11 NON

Reporting: 100%
Dayton Reichman 23
100%

Educational Service Unit No. 16 District 3 NON

Reporting: 0%
Pat Vieyra 0
0%

Educational Service Unit No. 16 District 7 NON

Reporting: 0%
Mel McNea 0
0%

Educational Service Unit No. 16 District 9 NON

Reporting: 48%
Norma J. Mayer 39
100%

Educational Service Unit No. 17 District 1 NON

Reporting: 100%
Sue Weston 45
100%

Educational Service Unit No. 17 District 5 NON

Reporting: 100%
Jean L. Pinney 14
100%

Educational Service Unit No. 17 District 7 NON

Reporting: 100%
Duane Gudgel 4
100%

Educational Service Unit No. 2 District 1 NON

Reporting: 55%
Dean Chase 374
100%

Educational Service Unit No. 2 District 3 NON

Reporting: 62%
Harlan Schrieber 75
100%

Educational Service Unit No. 2 District 5 NON

Reporting: 100%
Edward Rastovski 103
100%

Educational Service Unit No. 2 District 7 NON

Reporting: 0%
Richard McGill 0
0%

Educational Service Unit No. 3 District 1 NON

Reporting: 87%
Dennis Wilkins 119
100%

Educational Service Unit No. 3 District 3 NON

Reporting: 100%
Stuart J. Dornan 34
100%

Educational Service Unit No. 3 District 5 NON

Reporting: 83%
Brett Kuhn 68
60%
Bob Twiss 46
40%

Educational Service Unit No. 3 District 7 NON

Reporting: 83%
Phil Wright 85
100%

Educational Service Unit No. 4 District 1 NON

Reporting: 100%
Leslie Stevens 15
100%

Educational Service Unit No. 4 District 3 NON

Reporting: 52%
Jeff Bacon 166
100%

Educational Service Unit No. 4 District 5 NON

Reporting: 100%
James H. Cain 76
100%

Educational Service Unit No. 4 District 6 NON

Reporting: 100%
Cheri Wirthele 58
100%

Educational Service Unit No. 4 District 7 NON

Reporting: 100%
Faye Booth 55
100%

Educational Service Unit No. 4 District 9 NON

Reporting: 100%
Allison Hayes 33
100%

Educational Service Unit No. 5 District 1 NON

Reporting: 100%
Victor M. Jacobson 63
100%

Educational Service Unit No. 5 District 3 NON

Reporting: 0%
Darlene A. Pierce 20
100%

Educational Service Unit No. 5 District 5 NON

Reporting: 0%
Lorna M. McMurray 0
0%

Educational Service Unit No. 5 District 7 NON

Reporting: 0%
Duane W. Smith 0
0%

Educational Service Unit No. 6 District 1 NON

Reporting: 98%
Chuck Evans 65
100%

Educational Service Unit No. 6 District 3 NON

Reporting: 100%
Jan Myers 132
100%

Educational Service Unit No. 6 District 5 NON

Reporting: 96%
Eric G. Malina 77
100%

Educational Service Unit No. 6 District 7 NON

Reporting: 100%
Sandra Blankenship 66
100%

Educational Service Unit No. 7 District 1 NON

Reporting: 100%
Richard Stephens 75
100%

Educational Service Unit No. 7 District 11 NON

Reporting: 79%
Terry Fusco 22
100%

Educational Service Unit No. 7 District 3 NON

Reporting: 92%
Jen Miller 81
100%

Educational Service Unit No. 7 District 5 NON

Reporting: 100%
Jack R. Young 14
100%

Educational Service Unit No. 7 District 7 NON

Reporting: 100%
Dan L. Hoesly 23
100%

Educational Service Unit No. 7 District 9 NON

Reporting: 100%
Joyce Baumert 12
100%

Educational Service Unit No. 8 District 1 NON

Reporting: 100%
Craig G. Brewster 140
100%

Educational Service Unit No. 8 District 3 NON

Reporting: 100%
David P. Sullivan 203
100%

Educational Service Unit No. 8 District 5 NON

Reporting: 100%
Bill Kuester 115
100%

Educational Service Unit No. 8 District 7 NON

Reporting: 71%
Don C. Schmidt 11
100%

Educational Service Unit No. 9 District 1 NON

Reporting: 99%
Craig McMahon 108
100%

Educational Service Unit No. 9 District 3 NON

Reporting: 100%
Scott Boyles 187
100%

Educational Service Unit No. 9 District 5 NON

Reporting: 98%
Glen Larsen 23
100%

Educational Service Unit No. 9 District 7 NON

Reporting: 100%
David H. Fisher 9
100%

Elkhorn Rural Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Mark Miller 28
100%

Elkhorn Rural Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Tim D. Means 45
100%

Elkhorn Rural Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
David P. Hoefer 155
100%

For Attorney General REP

Reporting: 85%
Doug Peterson 6,588
62%
Janet Stewart 4,095
38%

For Auditor of Public Accounts REP

Reporting: 85%
Charlie Janssen 6,628
62%
Amanda McGill 3,997
38%

For Governor and Lt. Governor REP

Reporting: 85%
Pete Ricketts and Mike Foley 6,354
53%
Chuck Hassebrook and Jane Raybould 3,063
26%
Mark G. Elworth Jr. and Scott Zimmerman 2,489
21%

For Member of the Board of Regents University of Nebraska District 1 NON

Reporting: 100%
Tim Clare 428
100%

For Member of the Board of Regents University of Nebraska District 2 NON

Reporting: 81%
Howard Hawks 194
100%

For Member of the Board of Regents University of Nebraska District 5 NON

Reporting: 95%
Rob Schafer 1,527
61%
Steve Glenn 986
39%

For Member of the Legislature District 10 NON

Reporting: 100%
Bob Krist 29
100%

For Member of the Legislature District 12 NON

Reporting: 100%
Greg Hosch 14
58%
Merv Riepe 10
42%

For Member of the Legislature District 14 NON

Reporting: 0%
Jim Smith 31
100%

For Member of the Legislature District 16 NON

Reporting: 100%
Lydia Brasch 526
67%
Scott Japp 260
33%

For Member of the Legislature District 18 NON

Reporting: 100%
J. Michael Tesar 11
61%
Brett Lindstrom 7
39%

For Member of the Legislature District 2 NON

Reporting: 45%
Ron Nolte 143
66%
Bill Kintner 73
34%

For Member of the Legislature District 20 NON

Reporting: 100%
John S. McCollister 16
70%
Matt Lathrop 7
30%

For Member of the Legislature District 22 NON

Reporting: 100%
Paul Schumacher 347
71%
Douglas J. Liewer 143
29%

For Member of the Legislature District 24 NON

Reporting: 82%
Mark A. Kolterman 124
62%
Kirk Tesar 77
38%

For Member of the Legislature District 26 NON

Reporting: 100%
Matt Hansen 56
62%
Brent Smoyer 34
38%

For Member of the Legislature District 28 NON

Reporting: 100%
Dallas Jones 60
61%
Patty Pansing Brooks 38
39%

For Member of the Legislature District 3 NON

Reporting: 0%
Carol Blood 47
63%
Tommy L. Garrett 28
37%

For Member of the Legislature District 30 NON

Reporting: 95%
Roy Baker 76
72%
Bob Tiemann 30
28%

For Member of the Legislature District 32 NON

Reporting: 96%
Laura Ebke 272
59%
Phil Hardenburger 187
41%

For Member of the Legislature District 34 NON

Reporting: 98%
Curt Friesen 260
100%

For Member of the Legislature District 36 NON

Reporting: 100%
Matt Williams 296
63%
Luis Sotelo 172
37%

For Member of the Legislature District 38 NON

Reporting: 100%
John L. Kuehn 702
100%

For Member of the Legislature District 4 NON

Reporting: 100%
Stacy Ryan 15
54%
Robert Bob Hilkemann 13
46%

For Member of the Legislature District 40 NON

Reporting: 74%
Tyson Rope Larson 632
64%
Keith F. Kube 351
36%

For Member of the Legislature District 42 NON

Reporting: 0%
Roric R. Paulman 0
0%
Michael Groene 0
0%

For Member of the Legislature District 44 NON

Reporting: 100%
Dan Hughes 402
59%
Steve Stroup 277
41%

For Member of the Legislature District 46 NON

Reporting: 100%
Adam Morfeld 40
69%
James Michael Bowers 18
31%

For Member of the Legislature District 48 NON

Reporting: 0%
Mike Meister 0
0%
John P. Stinner Sr.0
0%

For Member of the Legislature District 6 NON

Reporting: 100%
John Stalnaker 11
50%
Joni Craighead 11
50%

For Member of the Legislature District 8 NON

Reporting: 100%
Burke J. Harr 9
56%
Gwenn Aspen 7
44%

For Member of the State Board of Education District 5 NON

Reporting: 95%
Patricia Timm 1,469
59%
Christine Lade 1,017
41%

For Member of the State Board of Education District 6 NON

Reporting: 94%
Maureen Nickels 1,774
100%

For Member of the State Board of Education District 7 NON

Reporting: 79%
Molly O'Holleran 1,323
60%
Robin R. Stevens 888
40%

For Member of the State Board of Education District 8 NON

Reporting: 100%
Patrick J. McPherson 94
58%
Bob Meyers 67
42%

For Public Service Commissioner District 2 REP

Reporting: 100%
Crystal Rhoades 108
54%
John Sieler 91
46%

For Representative in Congress District 1 REP

Reporting: 82%
Jeff Fortenberry 2,273
62%
Dennis P. Crawford 1,381
38%

For Representative in Congress District 2 REP

Reporting: 81%
Lee Terry 221
46%
Brad Ashford 146
30%
Steven Laird 113
24%

For Representative in Congress District 3 REP

Reporting: 83%
Adrian Smith 4,160
61%
Mark Sullivan 2,630
39%

For Secretary of State REP

Reporting: 85%
John A. Gale 6,737
63%
Ben Backus 3,977
37%

For State Treasurer REP

Reporting: 85%
Don Stenberg 6,258
53%
Michael J. O'Hara 3,120
27%
Michael Knebel 2,359
20%

For United States Senator ZZZ

Reporting: 85%
Ben Sasse 6,160
49%
Dave Domina 2,424
19%
Jim Jenkins 1,997
16%
Todd F. Watson 1,870
15%

Howard Greeley Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Dan Reilly 12
100%

Howard Greeley Public Power District Subdivision 4 NON

Reporting: 100%
Loren L. Studley 10
71%
Kenneth A. Hirschman 4
29%

Howard Greeley Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 98%
Edward Boltz 20
100%

Imperial Public Power District At Large NON

Reporting: 100%
Eric McDaniel 19
100%

Judge of the County Court District 10: Michael P. Burns District 10

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 11 : Michael E. Piccolo District 11

Reporting: 78%

Judge of the County Court District 11: Edward D. Steenburg District 11

Reporting: 78%

Judge of the County Court District 11: Kent D. Turnbull District 11

Reporting: 78%

Judge of the County Court District 12 : James M. Worden District 12

Reporting: 62%

Judge of the County Court District 12: Kris Mickey District 12

Reporting: 62%

Judge of the County Court District 1: Curtis L. Maschman District 01

Reporting: 73%

Judge of the County Court District 1: Steven B. Timm District 01

Reporting: 73%

Judge of the County Court District 2: Todd J. Hutton District 02

Reporting: 45%

Judge of the County Court District 4: Craig Q. McDermott District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Darryl R. Lowe District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: John E. Huber District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Joseph P. Caniglia District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Marcela A. Keim District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Marcena M. Hendrix District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Sheryl L. Lohaus District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 5: Linda Caster Senff District 05

Reporting: 96%

Judge of the County Court District 5: Patrick R. McDermott District 05

Reporting: 96%

Judge of the County Court District 6: Charles M. Samuelson District 06

Reporting: 56%

Judge of the County Court District 6: Kenneth J. Vampola District 06

Reporting: 56%

Judge of the County Court District 9: Arthur S. Wetzel District 09

Reporting: 98%

Judge of the Court of Appeals District 2: Michael W. Pirtle District 02

Reporting: 100%

Judge of the Court of Appeals District 4: John F. Irwin District 04

Reporting: 81%

Judge of the District Court District 1 : Daniel E. Bryan Jr. District 01

Reporting: 80%

Judge of the District Court District 10: Terri S. Harder District 10

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 11 : Donald E. Rowlands District 11

Reporting: 78%

Judge of the District Court District 11: Richard A. Birch District 11

Reporting: 78%

Judge of the District Court District 12 : Randall L. Lippstreu District 12

Reporting: 62%

Judge of the District Court District 1: Paul W. Korslund District 01

Reporting: 80%

Judge of the District Court District 2: David K. Arterburn District 02

Reporting: 45%

Judge of the District Court District 3: Andrew R. Jacobsen District 03

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 3: Stephanie F. Stacy District 03

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: Duane C. Dougherty District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: Gary B. Randall District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: J. Michael Coffey District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: Marlon A. Polk District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: Timothy P. Burns District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 5: Mary C. Gilbride District 05

Reporting: 96%

Judge of the District Court District 6: Geoffrey C. Hall District 06

Reporting: 56%

Judge of the District Court District 6: Paul J. Vaughan District 06

Reporting: 56%

Judge of the District Court District 8: Mark D. Kozisek District 08

Reporting: 94%

Judge of the Separate Juvenile Court - Lancaster : Linda S. Porter Lancaster

Reporting: 100%

Judge of the Separate Juvenile Court - Sarpy: Lawrence D. Gendler Sarpy

Reporting: 0%

Judge of the Supreme Court District 2: Lindsey Miller-Lerman District 02

Reporting: 100%

KBR Public Power District Cherry Subdivision NON

Reporting: 100%
James R. Lee 18
100%

KBR Public Power District Keya Paha Subdivision NON

Reporting: 100%
Stanley Tuton 32
71%
Kirk Sharp 13
29%

KBR Public Power District Rock Subdivision NON

Reporting: 100%
Charles E. Shaw 19
66%
Steve Coble 10
34%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 61%
Gary E. Howey 178
100%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 38%
Jeff Steffen 28
72%
Janita Kube 11
28%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Jack Fuchtman 21
100%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 38%
William Christensen 36
73%
Scott Heine 13
27%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 48%
Matt Weinandt 60
100%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Leroy Hoesing 44
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 87%
Marlin Kimle 434
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 87%
Mason Hoffman 336
56%
Randy Uhrmacher 265
44%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 87%
Warren F. Brakhahn 449
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 87%
Ed Fleharty 440
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 87%
John Rieckman 316
52%
Kevin Kissinger 289
48%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 87%
Lyle Schroer 431
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 87%
Richard Kahman 310
53%
Matthew Spencer 271
47%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 87%
Lyle Heinrichs 444
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 87%
Joseph G. Hergott 447
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 87%
Gene L. Thomas 444
100%

Loup Basin Reclamation District District 1 NON

Reporting: 100%
Scott Klinginsmith 14
100%

Loup Basin Reclamation District District 2 NON

Reporting: 100%
Eddy Krzycki 21
100%

Loup River Public Power District Subdivision 10 NON

Reporting: 100%
Chuck Gonka 48
62%
Richard Aerni 30
38%

Loup River Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Lavern W. Kracl 11
100%

Loup River Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 100%
Larry J. Zach 48
62%
Lawrence J. O'Neill 30
38%

Loup River Public Power District Subdivision 9 NON

Reporting: 100%
Dick Tooley 48
71%
Jim Jakub 20
29%

Loup Valleys Public Power District At Large NON

Reporting: 88%
Harry J. Walahoski 77
38%
Ron Jensen 52
25%
Al Kowalski 45
22%
Ricky S. Koch 31
15%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 46%
Jason D. Pohlmann 147
61%
Brent Katz 95
39%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 63%
Delferd Schlake 40
100%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 0%
Darrell Rains 30
100%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Larry J. Barta 86
61%
Randy J. Hellbusch 54
39%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Robert J. Lorenz 14
100%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 0%
Dean Roehr 0
0%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 0%
Doug Pieper 0
0%
Christopher Fossler 0
0%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 72%
Joel J. Hansen 689
63%
James Wapelhorst 401
37%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 67%
Chad A. Korth 57
54%
Aaron Zimmerman 48
46%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Ken Peitzmeier 8
50%
Luke Winkelbauer 8
50%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Marion Shafer 8
100%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Cory Beller 100
57%
Alan Demmel 74
43%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 33%
Garry A. Anderson 87
69%
Kurt Janke 39
31%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 33%
David P. Shelton 87
64%
Jim Lutter 49
36%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Dennis Schultz 217
66%
Donald E. Frank 114
34%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 53%
Roger Gustafson 269
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 96%
N. Richard Hadenfeldt 600
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Tim Bartak 56
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 100%
Virgil Gellermann 12
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 85%
Henry J. Thoene 84
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 99%
Rollie Skip Amsberry 122
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 73%
Dean Rasmussen 66
61%
Jerry Hickman 42
39%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Tom Knutson 71
71%
Dean G. Thede 29
29%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
James Eschliman 114
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Gary A. Kruse 41
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Joe Citta 25
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 100%
Kim Walden 22
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Sterling Schultz 224
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Thomas G. Higgins 215
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Marvin Liewer 222
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Bradley J. Mahon 224
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Kent Pavlik 223
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Dwain Marcellus 222
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Larry A. Baumeister 223
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 74%
Gene Ruzicka 349
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 74%
Lon Olson 349
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 74%
Frank Pollard 346
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 74%
David W. Saalfeld 345
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 74%
Clint Johannes 353
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 74%
Matt Bailey 346
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 74%
Mark Seier 333
67%
Arnie Stuthman 167
33%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 74%
Joseph H. Birkel 346
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 74%
Donald M. Kavan 334
62%
Brent Zakovec 205
38%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 74%
Jim McDermott 351
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 74%
Donald F. Veskerna 335
63%
Ray Casey 194
37%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
David M. Landis 719
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
David L. Potter 132
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 100%
Karen S. Amen 44
81%
Adam Hintz 10
19%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Mark G. Spangler 146
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Michael DeKalb 78
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Joe Skopp 108
66%
Dick Hove 56
34%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Larry Ruth 108
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Steven Larrick 28
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Deborah Eagan 42
64%
Edward C. Price 24
36%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Richard Bolte 34
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Ronald D. Svoboda 56
60%
Tom Green 38
40%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 100%
Larry Zimmerman 50
63%
Roger W. Hirsch 30
38%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Bradley Leo Wulf 161
56%
Troy Fletcher 125
44%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Toby tenBensel 25
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
William C. Bose 39
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Matt Harrison 28
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Tim Kahrs 44
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Nelson F. Trambly 64
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Roger Nelson 71
100%

McCook Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 25%
Duane A. Dodson 9
100%

McCook Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 100%
Roger V. Messinger 10
100%

McCook Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 100%
Dennis E. Reiners 24
100%

Metropolitan Community College For Board of Governors At Large NON

Reporting: 73%
Ron Hug 404
59%
Jon Tucker 280
41%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 72%
Phillip Klein 42
55%
Judy M. Domina 34
45%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 100%
David R. Newell 37
51%
Brad Ashby 36
49%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 100%
Jim Trebbien 145
56%
Jim Monahan 114
44%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 100%
Kara Eastman 41
54%
Terri Alberhasky 35
46%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 0%
Steven Grabowski 156
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 100%
Michael E. Owens 204
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 100%
Garry Lawyer 146
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 100%
Cynthia L. Duncan 226
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 4%
Glenda Hasenauer 8
57%
Ben Lashley 6
43%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 4%
Karen L. Knisley 16
100%

Middle Loup Public Power and Irrigation District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Martin J. Riddle 10
100%

Middle Loup Public Power and Irrigation District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Adrian J. Lewandowski 20
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Dean Jochem 92
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Justin Hammond 89
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Cherryl Lovejoy 92
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Martin D. Graff 92
100%

Middle Republican Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 51%
Bill C. Hoyt 185
11%
Brian Schafer 170
10%
John E. Palic 161
10%
Brad Randel 154
9%
Blaine Stinson 148
9%
Marty Schurr 147
9%
Steven Cappel 142
9%
William M. Barger 137
8%
Jay Schilling 136
8%
Shane Rippen 134
8%
Kevin Fornoff 123
8%

Nebraska Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Ken Schmieding 374
65%
Mary A. Harding 202
35%

Nebraska Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 76%
Barry DeKay 856
64%
Dan Scheer 475
36%

Nebraska Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 93%
Ken Kunze 541
62%
Jim Tarnick 337
38%

Nebraska Public Power District Subdivision 9 NON

Reporting: 58%
Jerry L. Chlopek 412
63%
Danny W. Kluthe 242
37%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 97%
Charles Bausch 343
57%
Russel Moss 261
43%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 95%
Timothy B. Loseke 18
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
J. Duane Sugden 58
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Doug Iske 50
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Daniel Hodges 42
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Lisa Beethe 71
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Daniel Stukenholtz 15
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Don Siske 164
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 100%
William Niedfeldt 61
100%

Norris Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 95%
Stewart Huneke 20
100%

Norris Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 38%
Mark A. Knobel 34
71%
Vern Jantzen 14
29%

Norris Public Power District Subdivision 8 NON

Reporting: 33%
John D. Novotny 4
50%
Marvin Nelson 4
50%

North Central Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Gordon W. Fulton 26
100%

North Central Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
Bill Jedlicka 8
100%

North Central Reclamation District District 1 NON

Reporting: 100%
Harold L. Frickel 20
100%

North Loup Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 42%
Charles P. Zangger 2
100%

North Loup Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 0%
Theresa Petska 0
0%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 35%
Pete C. Lapaseotes Jr.113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 35%
Gerald L. Dillman 110
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 35%
Chuck W. Henkel 111
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 35%
David Ostdiek 113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 35%
Gary Darnall 113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 35%
Kent Andreas 113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 35%
Roger Eirich 113
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 70%
Don Oelsligle 381
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 70%
Larry W. Poessnecker 567
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 66%
Steven M. Anderson 192
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 100%
Terry F. Nelson 598
66%
Donald E. Frank 303
34%

Northeast Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 100%
Julie Robinson 36
100%

Northeast Nebraska Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 65%
Larry Silhacek 20
53%
Ron Stech 18
47%

Northeast Nebraska Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 100%
Diane Newton 34
100%

Northeast Nebraska Public Power District Subdivision 8 NON

Reporting: 100%
Sy Kneifl 42
100%

Northwest Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Lee Ahrens 29
56%
David G. Kay 23
44%

Omaha Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Rich Hurley 39
59%
Steve LeClair 27
41%

Omaha Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Anne McGuire 21
54%
Jeff Lux 18
46%

Omaha Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 0%
Tim Gay 94
67%
Krystle Craig 46
33%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 0%
David Klug 75
73%
R. Lee Menges 28
27%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Joseph Charbonneau 13
52%
Fred Conley 12
48%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Barbara Nichols 26
57%
John Conley 20
43%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Jim Thompson 25
100%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 81%
Tim N. Fowler 30
52%
Jim Kusek 28
48%

Perennial Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Jeffrey W. Obermier 84
100%

Perennial Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Mark W. Becker 63
100%

RaceName AreaNum PartyCode

Reporting: 0%
CandidateName
0%

Roosevelt Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 6%
Bruce W. Howell 3
100%

Roosevelt Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 0%
Jeff Pickering 0
0%
Brenda Darnell 0
0%

Roosevelt Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 3%
Ken Strey 3
100%

Seward County Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Fred Schluckebier 18
100%

Seward County Public Power District Subdivision 4 NON

Reporting: 100%
Tom Sieck 10
100%

South Central Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Dave Hamburger 81
100%

South Central Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 100%
Dean Zalman 37
100%

South Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 64%
James C. Johnson 15
100%

South Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Phil Grabowski 10
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 93%
Dale F. Kruse 488
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 100%
Milan Tomek 677
58%
Donald Reiman 490
42%

Southeast Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 100%
Nancy A. Seim 164
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 100%
James J. Garver 118
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 100%
Korey L. Reiman 200
67%
Terrence L. Kubicek 98
33%

Southern Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Dirk Nickel 30
100%

Southern Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
Arlon Jacobitz 88
100%

Southern Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Marvin L. Fishler 53
54%
Larry D. Benson 45
46%

Southern Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 100%
Dean Klute 76
100%

Southwest Public Power District Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Brent Evans 44
100%

Southwest Public Power District Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Michael Lutz 44
100%

Southwest Public Power District Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Kenneth Ham 45
56%
Kevin Fornoff 36
44%

Stanton Public Power District At Large NON

Reporting: 100%
John R. Gall 90
73%
Rolland L. Lorensen 34
27%

Stanton Public Power District At Large NON

Reporting: 100%
Donald E. Frank 90
43%
Gary Koehlmoos 46
22%
Brad Wehner 38
18%
Weldon Marotz 36
17%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
David M. Olsen 164
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Phyllis Johnson 52
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Joe Larson 45
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Edwin J. Harris 43
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Brian Bergstrom 23
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Joe Bilka 7
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Keri R. Rutt 13
59%
Mike P. Cavanaugh 9
41%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
David L. Raffety 27
100%

Twin Loups Reclamation District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Scott Russell 14
100%

Twin Loups Reclamation District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Joe Payne 8
100%

Twin Loups Reclamation District Subdivision 3 NON

Reporting: 42%
Mervin Hornickel 8
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 35%
Judy Pederson 43
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 8%
Eric S. Hansen 4
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 0%
Joe S. Wahlgren 0
0%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 0%
Douglas L. Stack 0
0%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 0%
Dale Margritz 0
0%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
James M. Meismer 37
100%

Twin Valleys Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Bruce A. Lans 54
100%

Twin Valleys Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Brent A. Ballou 28
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 95%
Linda L. Luebbe 465
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 95%
Larry K. Moore 463
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 95%
Douglas L. Dickinson 466
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 95%
Bill Stahly 456
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 95%
Eugene R. Ulmer 340
47%
Stan Boehr 199
28%
Becky Roesler 180
25%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 95%
Michael D. Nuss 480
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 95%
Ronda Rich 479
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 95%
David Robotham 465
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Paul Bartak 421
64%
Christopher J. Dierks 235
36%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
James D. Keller 425
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
James T. Dvorak 424
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Dale Wiles 425
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Chip Whitaker 419
62%
Jerry Childers 262
38%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
John J. Meuret 426
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Michael Moser 420
64%
Keith Heithoff 235
36%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Bobbie Jo Christensen 107
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Eric Storer 14
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Tim Andersen 15
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Chris Higgins 29
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Todd F. Schipporeit 29
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Darwin M. Frey 20
100%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Steven M. Sandberg 136
60%
Maureen A. Skavdahl 90
40%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Kevin Oligmueller 138
62%
Charles Hamilton 84
38%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Curtis Roth 137
59%
Mike Strasburger 97
41%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
David E. Kadlecek 122
55%
Andrew T. Curd 101
45%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Tod M. Dorshorst 115
53%
Tom Marcy 104
47%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Dixie A. Lees 120
53%
Nancy Fisher 105
47%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Larry L. Teahon 145
66%
Allen D. Rasmussen 76
34%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Jeffrey W. Wallin 113
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 100%
Brett Bullock 2
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Terry Martin 2
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Jason Kunkel 24
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Dean Large 22
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Loren Jessen 3
100%

Western Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 100%
Merlyn Gramberg 143
100%

Western Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 83%
R. J. Savely, Jr.119
100%

Western Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 38%
L. Paul Leseberg 127
100%

Western Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 3%
Julienne K. Walworth 18
100%

Western Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 0%
William M. Packard 0
0%

Wheat Belt Public Power District North Subdivision NON

Reporting: 100%
John Gortemaker 45
100%

Local Election Results

Select Race

County Election Information

KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability