Prep Basketball Scores - February 1, 2013

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL
Archbishop Bergan 56, Omaha Christian Academy 29
Aurora 50, Waverly 44
Banner County 50, South Platte 35
Bellevue West 58, Omaha Burke 48
Bennington 43, Plattsmouth 42
Bertrand 64, Medicine Valley 59
Bishop Neumann 75, Columbus Scotus 58
Brady 57, Hyannis 35
Bruning-Davenport/Shickley 63, Shelby/Rising City 39
Cedar Valley 64, Nebraska Christian 30
Columbus 63, Grand Island 57
Crawford 43, Cody-Kilgore 35
Dundy County-Stratton 66, Southwest 27
Elkhorn South 69, Blair 41
Exeter/Milligan 63, Hampton 24
Falls City 64, Auburn 42
Fort Calhoun 70, Lincoln Lutheran 66
Garden County 52, Potter-Dix 47
Giltner 55, Dorchester 30
Grand Island Central Catholic 53, Lexington 42
Gretna 53, Elkhorn 43
High Plains Community 82, Lindsay Holy Family 70
Holdrege 40, Grand Island Northwest 37
Humphrey St. Francis 65, Elba/North Loup-Scotia 37
Leyton 62, Creek Valley 37
Lincoln Christian 53, Omaha Concordia 51
Lincoln East 67, Council Bluffs, Abraham Lincoln, Iowa 46
Lincoln Pius X 61, Omaha Gross Catholic 60
Lincoln Southeast 61, Lincoln High 47
Lincoln Southwest 61, Lincoln Northeast 47
Lutheran High Northeast 39, Omaha Nation 35
McCool Junction 58, Nebraska Lutheran 38
Millard North 61, Papillion-LaVista 57
Minatare 51, Sioux County 49
Norfolk 55, Fremont 46
Norris 86, Nebraska City 58
North Platte 52, Lincoln North Star 45
North Platte St. Patrick's 41, Chase County 38
Omaha Bryan 59, Omaha Northwest 49
Omaha South 65, Omaha Central 59
Omaha Westside 61, Omaha North 58
Osceola 59, Meridian 30
Papillion-LaVista South 54, Bellevue East 53
Perkins County 45, Cambridge 34
Platteview 56, Syracuse 42
Raymond Central 73, Central City 43
Scottsbluff 88, Alliance 62
Southern Valley 79, Alma 36
Spalding/Spalding Academy 61, Burwell 53
Valentine 58, Gothenburg 35
Wahoo 63, Arlington 42
Wallace 55, Hayes Center 51
Wauneta-Palisade 63, Sutherland 47
East Central Nebraska Conference Tournament
Consolation
Weeping Water 67, Mead 49
Semifinal
Freeman 41, Malcolm 35
Johnson County Central 55, Yutan 35
East Husker Conference Tournament
Consolation
Humphrey 58, Scribner-Snyder 28
Oakland-Craig 60, Logan View 41
Stanton 49, North Bend Central 30
Wisner-Pilger 59, Lyons-Decatur Northeast 46
Semifinal
Howells/Dodge 49, Clarkson/Leigh 42
Fort Kearny Conference Tournament
Semifinal
Overton 76, Wilcox-Hildreth 42
Loup Valley Conference Tournament
Third Place
South Loup 59, Anselmo-Merna 57
Mid-State Conference Tournament
Consolation
Battle Creek 56, Madison 53
Consolation Semifinal
Guardian Angels 49, Pierce 47
Norfolk Catholic 41, Crofton 38
Semifinal
Boone Central/Newman Grove 44, O'Neill 34
Hartington Cedar Catholic 64, Wayne 53
NENAC Tournament
Fifth Place
West Holt 40, Elkhorn Valley 39
Third Place
Creighton 61, Plainview 51
Championship
Randolph 59, Laurel-Concord 37
Western Trails Conference Tournament
Semifinal
Bridgeport 53, Hemingford 51, OT
Kimball 66, Bayard 41

GIRLS BASKETBALL
Alliance 50, Scottsbluff 40
Archbishop Bergan 43, Omaha Christian Academy 27
Ashland-Greenwood 56, Douglas County West 39
Auburn 40, Falls City 32
Bellevue East 56, Papillion-LaVista South 27
Bellevue West 70, Omaha Burke 40
Bennington 61, Plattsmouth 42
Bertrand 48, Medicine Valley 34
Brady 68, Hyannis 41
Cedar Valley 64, Nebraska Christian 30
Central City 45, Raymond Central 42
Crawford 57, Cody-Kilgore 27
Creek Valley 52, Leyton 49
Crete 59, Schuyler 38
Dundy County-Stratton 42, Southwest 37
Elkhorn 49, Gretna 46
Elkhorn South 54, Blair 26
Exeter/Milligan 70, Hampton 39
Fremont 45, Norfolk 43
Garden County 60, Potter-Dix 42
Giltner 67, Dorchester 23
Gothenburg 49, Valentine 26
Grand Island 43, Columbus 38
Grand Island Northwest 53, Holdrege 44
Hershey 85, Maxwell 23
Humphrey St. Francis 31, Elba/North Loup-Scotia 26
Lexington 40, Grand Island Central Catholic 32
Lincoln Southwest 44, Lincoln Northeast 37
Lindsay Holy Family 71, High Plains Community 20
Lutheran High Northeast 59, Omaha Nation 34
McCook 60, Ogallala 46
Millard North 44, Papillion-LaVista 29
Minden 56, Cozad 37
Nebraska Lutheran 47, McCool Junction 31
North Platte 47, Lincoln North Star 37
North Platte St. Patrick's 61, Chase County 19
Omaha Central 49, Omaha South 24
Omaha Concordia 35, Lincoln Christian 28
Omaha Northwest 50, Omaha Bryan 37
Omaha Westside 43, Omaha North 38
Osceola 47, Meridian 38
Paxton 34, SMC 22
Perkins County 52, Cambridge 38
Platteview 52, Syracuse 37
Shelby/Rising City 45, Bruning-Davenport/Shickley 35
South Platte 47, Banner County 19
Southern Valley 71, Alma 56
Spalding/Spalding Academy 57, Burwell 42
St. Edward 33, Cedar Bluffs 21
St. Thomas More, S.D. 59, Chadron 43
Wahoo 66, Arlington 32
Wallace 65, Hayes Center 53
Wauneta-Palisade 54, Sutherland 46
Waverly 50, Aurora 27
Lewis & Clark Conference Tournament
Semifinal
Homer 62, Ponca 53
Wynot 61, Emerson-Hubbard 50
Lou Platte Conference Tournament
Semifinal
Kearney Catholic 73, Wood River 32
Pioneer Conference Tournament
Third Place
Friend 36, Sterling 33, OT
Championship
Falls City Sacred Heart 36, Diller-Odell 25
Twin Valley Conference Tournament
Semifinal
Blue Hill 47, Silver Lake 26
Deshler 47, Kenesaw 38
Western Trails Conference Tournament
Semifinal
Kimball 54, Gordon/Rushville 43
Mitchell 60, Bridgeport 41


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 189475611 - 1011now.com/a?a=189475611