Prep Basketball Scores - February 12th

By: Courtesy: Associated Press
By: Courtesy: Associated Press

Tuesday's Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Bellevue West 50, Bellevue East 32
Bishop Neumann 81, Ashland-Greenwood 75, 2OT
Boys Town 62, Plattsmouth 50
Fremont 45, Omaha Burke 34
Omaha Benson 58, Omaha Creighton Prep 47
Omaha Christian Academy 50, Omaha Concordia 46
Omaha Gross Catholic 50, Nebraska City 45
Omaha Skutt Catholic 51, Gretna 48
Papillion-LaVista 70, Millard South 61
Platteview 57, Elkhorn Mount Michael 56
Ralston 49, Bennington 42
Wahoo 69, North Bend Central 27
GIRLS BASKETBALL
Bellevue West 67, Bellevue East 65, OT
Grand Island 46, Hastings 42
Gretna 54, Omaha Skutt Catholic 40
Lincoln High 46, Lincoln North Star 38
Lincoln Pius X 55, Lincoln East 24
Lincoln Southeast 60, Lincoln Northeast 51
Maryville, Mo. 48, Nebraska City 36
Omaha Benson 55, Omaha Marian 44
Omaha Burke 42, Fremont 35
Omaha Gross Catholic 32, Omaha Duchesne Academy 29
Papillion-LaVista 67, Millard South 42
Platteview 52, Blair 31
C1-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Louisville 49, Falls City 37
Syracuse 45, Auburn 28
C1-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Lincoln Christian 46, Lincoln Lutheran 32
Raymond Central 44, Ashland-Greenwood 32
C1-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Fort Calhoun 59, Douglas County West 28
Omaha Concordia 68, Arlington 36
C1-4 Subdistrict Tournament
Wahoo 50, Columbus Lakeview 34
Semifinal
Columbus Scotus 39, Bishop Neumann 31
C1-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
Fillmore Central 64, Centennial 21
Milford 40, Fairbury 39
C1-6 Subdistrict Tournament
Semifinal
Central City 44, Grand Island Central Catholic 34
Sandy Creek 47, Adams Central 44
C1-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Winnebago 54, West Point-Beemer 40
C1-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Norfolk Catholic 55, Boone Central/Newman Grove 38
Pierce 62, Battle Creek 18
C1-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Kearney Catholic 80, St. Paul 20
Minden 59, Gibbon 35
C1-10 Subdistrict Tournament
Semifinal
Ainsworth 48, Broken Bow 23
O'Neill 53, Valentine 45
C1-11 Subdistrict Tournament
Semifinal
Gothenburg 45, Chase County 23
Ogallala 41, Cozad 35, OT
C1-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Chadron 56, Gordon/Rushville 29
Kimball 54, Mitchell 52
C2-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Palmyra 46, Johnson County Central 30
Weeping Water 39, Humboldt/Table Rock-Steinauer 12
C2-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Freeman 36, Southern 31
Sutton 47, Thayer Central 42
C2-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Elmwood-Murdock 41, Archbishop Bergan 27
Yutan 55, Omaha Brownell-Talbot 27
C2-4 Subdistrict Tournament
Semifinal
Aquinas 58, Malcolm 28
Shelby/Rising City 41, East Butler 27
C2-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
North Bend Central 30, Wisner-Pilger 24
Oakland-Craig 44, Tekamah-Herman 38
C2-6 Subdistrict Tournament
Semifinal
Elgin Public/Pope John 44, Plainview 40
Lutheran High Northeast 41, Neligh-Oakdale 32
C2-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Homer 57, Wakefield 34
Laurel-Concord 54, Hartington Cedar Catholic 46
C2-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Crofton 77, Creighton 19
West Holt 58, Boyd County 55
C2-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Blue Hill 57, Superior 47
Hastings St. Cecilia 81, Doniphan-Trumbull 28
C2-10 Subdistrict Tournament
Semifinal
Ravenna 51, Centura 49
Wood River 40, Southern Valley 35
C2-11 Subdistrict Tournament
Semifinal
Hershey 54, Perkins County 29
North Platte St. Patrick's 59, Dundy County-Stratton 37
C2-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Bridgeport 43, Morrill 30
D1-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Diller-Odell 46, Nebraska City Lourdes 39
Friend 48, Pawnee City 21
D1-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Exeter/Milligan 61, McCool Junction 10
Heartland 39, Bruning-Davenport/Shickley 35
D1-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Kenesaw 41, Red Cloud 30
Silver Lake 59, Shelton 17
D1-4 Subdistrict Tournament
Semifinal
Cross County 65, Fullerton 60, OT
Palmer 47, Elba/North Loup-Scotia 31
D1-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
Guardian Angels 80, Omaha Nation 31
Howells/Dodge 56, Pender 53
D1-6 Subdistrict Tournament
Semifinal
Emerson-Hubbard 64, Bloomfield 38
Randolph 56, Hartington 35
D1-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Clearwater/Orchard 57, CWC 53
St. Mary's 53, North Central 17
D1-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Ansley-Litchfield 54, Burwell 40
Twin Loup 38, Loup City 32
D1-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Alma 53, Elm Creek 37
Overton 47, Wilcox-Hildreth 31
D1-10 Subdistrict Tournament
Semifinal
Arapahoe 55, Southwest 29
Elwood 48, Cambridge 43
D1-11 Subdistrict Tournament
Semifinal
Paxton 46, Hitchcock County 27
Sutherland 48, SMC 22
D1-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Crawford 54, Garden County 47
Creek Valley 49, Potter-Dix 46
D2-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Falls City Sacred Heart 64, Parkview Christian 15
Sterling 50, Lewiston 30
D2-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Deshler 53, Dorchester 13
Nebraska Lutheran 53, Meridian 49
D2-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Humphrey 65, Osceola 31
Humphrey St. Francis 33, Scribner-Snyder 30
D2-4 Subdistrict Tournament
Semifinal
Lindsay Holy Family 69, Spalding/Spalding Academy 32
St. Edward 57, Cedar Valley 45
D2-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
Bancroft-Rosalie 52, Lyons-Decatur Northeast 40
Wynot 65, Winside 14
D2-6 Subdistrict Tournament
Semifinal
Ewing 51, Stuart 42
Osmond 64, Wausa 44
D2-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Giltner 41, Heartland Lutheran 24
Hampton 68, Lawrence-Nelson 40
D2-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Amherst 46, Arcadia 29
Axtell 41, Sumner-Eddyville-Miller 39
D2-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Brady 61, Bertrand 40
Eustis-Farnam 47, Loomis 38
D2-10 Subdistrict Tournament
Semifinal
Wallace 53, Hayes Center 38
Wauneta-Palisade 54, Medicine Valley 24
D2-11 Subdistrict Tournament
First Round
Cody-Kilgore 45, Arthur County 33
D2-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Sioux County 47, South Platte 28


KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 190970621 - 1011now.com/a?a=190970621
Gray Television, Inc.