Prep Basketball Scores - February 22, 2013

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL

C1-1 Subdistrict Tournament
Finals
Falls City 52, Syracuse 43

C1-5 Subdistrict Tournament
Finals
Milford 51, Centennial 49

C1-6 Subdistrict Tournament
Finals
Adams Central 48, Grand Island Central Catholic 24

C1-8 Subdistrict Tournament
Finals
Boone Central/Newman Grove 52, Norfolk Catholic 46

C1-9 Subdistrict Tournament
Finals
Gibbon 45, Kearney Catholic 34

C2-1 Subdistrict Tournament
Finals
Johnson County Central 39, Nebraska City Lourdes 22

C2-10 Subdistrict Tournament
Finals
Southern Valley 56, Ravenna 36

C2-2 Subdistrict Tournament
Finals
Sutton 46, Freeman 39

C2-6 Subdistrict Tournament
Finals
Lutheran High Northeast 49, Stanton 29

C2-7 Subdistrict Tournament
Finals
Hartington Cedar Catholic 49, Wakefield 45, OT

C2-8 Subdistrict Tournament
Finals
Crofton 46, Creighton 38

D1-3 Subdistrict Tournament
Finals
Kenesaw 61, Shelton 45

D1-9 Subdistrict Tournament
Finals
Overton 66, Alma 42

D2-1 Subdistrict Tournament
Finals
Sterling 42, Falls City Sacred Heart 41

D2-7 Subdistrict Tournament
Finals
Giltner 65, Hampton 25

D2-8 Subdistrict Tournament
Finals
Amherst 68, Pleasanton 52

GIRLS BASKETBALL
B-1 Tournament
Finals
Beatrice 38, Norris 29
B-4 Tournament
Finals
Seward 56, York 38
B-5 Tournament
Finals
Holdrege 50, Grand Island Northwest 45
Class C1 District Tournament
Finals
District C1-1
Lincoln Christian 45, Louisville 26
District C1-2
Wahoo 52, Omaha Concordia 51
Wahoo 52, Omaha Concordia 51
District C1-3
Fillmore Central 50, Sandy Creek 29
District C1-4
Norfolk Catholic 66, Winnebago 54
District C1-6
Chadron 76, Gothenburg 49
Class C2 District Tournament
Finals
District C2-1
Sutton 42, Palmyra 19
Distict C2-2
Aquinas 43, Yutan 28
District C2-4
Crofton 76, Homer 50
District C2-5
Hastings St. Cecilia 65, Wood River 63, OT
District C2-6
North Platte St. Patrick's 65, Bridgeport 40
Class D1 District Tournament
Finals
District D1-1
Friend 47, Exeter/Milligan 37
District D1-2
Palmer 55, Silver Lake 51
District D1-3
Emerson-Hubbard 70, Howells/Dodge 57
District D1-4
St. Mary's 55, Ansley-Litchfield 31
District D1-5
Arapahoe 52, Alma 36
District D1-6
Sutherland 47, Crawford 24
Class D2 District Tournament
Finals
District D2-1
Deshler 43, Falls City Sacred Heart 27
District D2-2
Lindsay Holy Family 48, Humphrey 43
District D2-3
Osmond 47, Wynot 34
District D2-4
Giltner 42, Axtell 40, OT
District D2-5
Wauneta-Palisade 59, Brady 48
District D2-6
Sandhills/Thedford 55, Sioux County 51


KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 192641951