Prep Basketball Scores - February 23, 2013

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL
A-1 Tournament
Semifinal
Omaha Burke 53, Omaha Westside 45
Omaha Central 70, Grand Island 35
A-2 Tournament
Semifinal
Millard North 53, Fremont 35
Omaha South 82, Bellevue East 37
A-3 Tournament
Semifinal
Kearney 70, Lincoln Pius X 63
Papillion-LaVista 51, Lincoln Northeast 46
A-4 Tournament
Semifinal
Bellevue West 73, Lincoln North Star 59
Omaha Benson 76, Lincoln High 60
A-5 Tournament
Semifinal
Millard West 59, Omaha Northwest 48
Omaha Creighton Prep 68, Lincoln East 52
A-6 Tournament
Semifinal
Omaha Bryan 72, Omaha North 71
Papillion-LaVista South 60, North Platte 57
A-7 Tournament
Semifinal
Lincoln Southeast 76, Norfolk 54
Lincoln Southwest 72, Millard South 61
B-1 Tournament
First Round
Beatrice 70, Nebraska City 33
Plattsmouth 75, Platteview 57
B-2 Tournament
First Round
Gretna 67, Omaha Gross Catholic 55
B-3 Tournament
First Round
Bennington 66, Elkhorn Mount Michael 39
Elkhorn 42, Blair 35
B-4 Tournament
First Round
Columbus 41, Schuyler 39
B-5 Tournament
First Round
Hastings 51, Lexington 36
B-6 Tournament
First Round
Alliance 77, Gering 76, 2OT
C1-2 Subdistrict Tournament
Finals
Lincoln Christian 61, Lincoln Lutheran 47
C2-11 Subdistrict Tournament
Finals
North Platte St. Patrick's 67, Dundy County-Stratton 42
C2-9 Subdistrict Tournament
Finals
Hastings St. Cecilia 56, Doniphan-Trumbull 47
D1-10 Subdistrict Tournament
Finals
Arapahoe 71, Cambridge 38
D1-11 Subdistrict Tournament
Finals
Paxton 68, SMC 28
D1-2 Subdistrict Tournament
Finals
Bruning-Davenport/Shickley 49, Exeter/Milligan 37
D1-4 Subdistrict Tournament
Finals
High Plains Community 69, Fullerton 48
D1-7 Subdistrict Tournament
Finals
St. Mary's 48, Clearwater/Orchard 44
D1-8 Subdistrict Tournament
Finals
Burwell 50, Loup City 44
D2-10 Subdistrict Tournament
Finals
Wauneta-Palisade 65, Wallace 50
D2-11 Subdistrict Tournament
Finals
Sandhills/Thedford 49, Mullen 36
D2-2 Subdistrict Tournament
Finals
Dorchester 45, Nebraska Lutheran 43, 2OT
D2-5 Subdistrict Tournament
Finals
Wynot 57, Bancroft-Rosalie 52
D2-9 Subdistrict Tournament
Finals
Anselmo-Merna 60, Bertrand 55

GIRLS BASKETBALL
A-2 Tournament
Championship
Millard West 54, Kearney 53
A-7 Tournament
Championship
Omaha Central 44, Omaha Benson 42
B-2 Tournament
Championship
Omaha Gross Catholic 55, Gretna 33
B-3 Tournament
Championship
South Sioux City 55, Elkhorn 50
Class C1 District Tournament
Finals
District C1-5
Kearney Catholic 67, Ainsworth 52
Class C2 District Tournament
Finals
District C2-3
North Bend Central 40, Lutheran High Northeast 30


KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 192792031