Prep Basketball Scores - January 24, 2013

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL
Adams Central 67, Lexington 35
Amherst 66, Sumner-Eddyville-Miller 26
Bloomfield 88, Gayville-Volin, S.D. 28
Clarkson/Leigh 64, Bancroft-Rosalie 62
Doniphan-Trumbull 58, Ord 31
Elgin Public/Pope John 56, Humphrey 50
Elwood 66, Eustis-Farnam 49
Falls City Sacred Heart 63, Johnson-Brock 40
Friend 58, East Butler 44
Fullerton 58, Centura 51
Gibbon 69, Wood River 39
Hartington Cedar Catholic 69, Wagner, S.D. 46
Heartland 71, Tri County 45
Johnson County Central 62, Conestoga 26
Kenesaw 47, Deshler 30
Laurel-Concord 43, Wakefield 42
Lincoln North Star 54, Omaha Westside 50
Loup City 57, Twin Loup 26
North Platte St. Patrick's 70, Maxwell 17
O'Neill 61, West Holt 46
Oakland-Craig 53, Lyons-Decatur Northeast 44
Pierce 54, Crofton 40
Randolph 69, Plainview 25
Red Cloud 46, Superior 33
Scribner-Snyder 59, Tekamah-Herman 50
St. Mary's 71, Stuart 40
Sutherland 55, Creek Valley 49
Sutton 48, Sandy Creek 35
Twin River 47, Logan View 39
Wausa 50, Clearwater/Orchard 47
Winnebago 60, Pender 45
Wisner-Pilger 60, North Bend Central 46
Yutan 64, Weeping Water 39
Bryan High Cage Classic
Consolation
Wayne 53, Bellevue East 39
Championship
Omaha Bryan 70, Lincoln High 58
Centennial Conference Tournament
Consolation
Hastings St. Cecilia 57, Lincoln Lutheran 54
St. Albert, Council Bluffs, Iowa 70, Boys Town 67
Crossroads Conference Tournament
Semifinal
Bruning-Davenport/Shickley 56, High Plains Community 47
Giltner 44, Osceola 42
Eastern Midlands Conference Tournament
Semifinal
Elkhorn South 45, Gretna 44
Waverly 32, Norris 29
Nebraska Capitol Conference Tournament
Semifinal
Fort Calhoun 63, Raymond Central 61
Sandhills Conference Tournament
Semifinal
Mullen 62, Brady 37
Sandhills/Thedford 58, SMC 34

GIRLS BASKETBALL
Bancroft-Rosalie 70, Clarkson/Leigh 27
Bloomfield 55, Gayville-Volin, S.D. 29
Boyd County 42, South Central, S.D. 21
Cedar Valley 65, Arcadia 27
Clearwater/Orchard 57, Wausa 44
Crofton 44, Pierce 35
Deshler 54, Kenesaw 21
Elba/North Loup-Scotia 41, Anselmo-Merna 24
Elwood 56, Eustis-Farnam 54
Emerson-Hubbard 68, Allen 43
Falls City Sacred Heart 51, Johnson-Brock 23
Friend 44, East Butler 33
Fullerton 48, Centura 35
Hartington 53, Winside 23
Heartland 56, Tri County 28
Johnson County Central 53, Conestoga 26
Laurel-Concord 54, Wakefield 29
Lexington 37, Adams Central 36
Lindsay Holy Family 57, Heartland Lutheran 35
Loup City 42, Twin Loup 29
Lutheran High Northeast 49, Battle Creek 37
Millard North 72, Omaha Marian 53
Norfolk Catholic 47, Boone Central/Newman Grove 35
North Bend Central 42, Wisner-Pilger 22
North Platte St. Patrick's 74, Maxwell 28
Omaha Westside 51, Lincoln North Star 37
Ord 52, Doniphan-Trumbull 38
Osmond 59, Ewing 29
Pender 68, Winnebago 41
Perkins County 60, Sedgwick County, Colo. 46
Randolph 56, Plainview 32
Sandy Creek 45, Sutton 38
Scribner-Snyder 45, Tekamah-Herman 43, OT
South Platte 49, Garden County 44
South Sioux City 77, Sioux City, North, Iowa 51
Southern 38, Auburn 34
St. Mary's 77, Stuart 25
Sumner-Eddyville-Miller 36, Amherst 32
Superior 50, Red Cloud 24
Sutherland 74, Creek Valley 24
West Holt 46, O'Neill 35
Wood River 46, Gibbon 21
Yutan 44, Weeping Water 32
Centennial Conference Tournament
Consolation
Aquinas 41, Omaha Concordia 20
Semifinal
Lincoln Christian 38, Lincoln Lutheran 22
Central Conference Tournament
Quarterfinal
Seward 43, Holdrege 35
Crossroads Conference Tournament
Semifinal
Exeter/Milligan 45, Shelby/Rising City 40
Giltner 46, Bruning-Davenport/Shickley 44
Dakota Oyate Challenge
First Round
Omaha Nation 110, Crazy Horse, S.D. 29
Eastern Midlands Conference Tournament
Semifinal
Gretna 58, Elkhorn South 39
Norris 28, Waverly 23
Hiawatha Tournament
Consolation Semifinal
Falls City 46, Jackson Heights, Kan. 12
Nebraska Frontier Conference Tournament
Fifth Place
College View Academy 26, Parkview Christian 22
Republican Plains Activity Conference Tournament
Consolation
East
Alma 40, Bertrand 36
Southwest 43, Cambridge 39
West
Wallace 66, Hayes Center 50
Wauneta-Palisade 57, Paxton 37
Semifinal
East
Southern Valley 58, Arapahoe 48
West
Dundy County-Stratton 53, Hitchcock County 26
Sandhills Conference Tournament
Semifinal
Brady 45, SMC 27
Southwest Conference Tournament
Semifinal
Ainsworth 52, Valentine 51
Gothenburg 76, Minden 74, OT


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 188311181 - 1011now.com/a?a=188311181
Gray Television, Inc.