Prep Basketball Scores - December 29, 2011

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL SCORES
Austin St. Dominic, Texas 43, Concordia 40
Hayes Center 54, Maywood 20
Johnson-Brock 46, Diller-Odell 36
Alliance Tournament
First Round
Alliance 69, Gordon/Rushville 25
Mitchell 54, Bridgeport 46
Arapahoe Tournament
Third Place
Arapahoe 49, Sumner-Eddyville-Miller 47
Championship
Pleasanton 74, Hitchcock County 59
Ashland-Greenwood Tournament
First Round
Blair 55, Douglas County West 42
Platteview 52, Ashland-Greenwood 42
Aurora Tournament
Aurora 31, Hastings St. Cecilia 28
Beatrice 58, Norfolk Catholic 36
Axtell Tournament
Blue Hill 65, Eustis-Farnam 24
Spalding/Spalding Academy 85, Axtell 49
Bishop LeBlond, Mo. Tournament
Consolation Semifinal
Falls City 48, St. Joseph's Academy, Mo. 45
Bishop Neumann Tournament
First Round
Elkhorn South 47, Bishop Neumann 46
Brady Tournament
First Round
Brady 57, Crawford 19
Wauneta-Palisade 49, Anselmo-Merna 41, OT
Cabela's Holiday Shootout
Consolation
Broken Bow 65, Love Christian, Colo. 43
Championship
Sidney 45, Douglas, Wyo. 40
Cedar Valley Tournament
First Round
Burwell 70, Elgin Public/Pope John 35
Cedar Valley 50, Neligh-Oakdale 34
Chadron High School Holiday Classic Tournament
First Round
Chadron 60, Bayard 29
Valentine 50, Lincoln Southeast 36
Clarkson Holiday Tournament
First Round
Clarkson 33, Osceola 31
McCool Junction 50, Meridian 46
Clearwater/Orchard Holiday Tournament
Consolation
Clearwater/Orchard 50, Ewing 38
Championship
CWC 67, Elkhorn Valley 62
Creighton Tournament (Holiday)
First Round
Creighton 56, West Boyd 41
Wausa 60, Hartington 44
Crofton Tournament
First Round
St. Mary's 72, Crofton 56
Wynot 61, Bloomfield 51
Doane Tournament
Elkhorn 56, Crete 44
Falls City Sacred Heart 37, Elkhorn Mount Michael 21
Elm Creek Tournament
First Round
Elm Creek 56, Sutherland 52
Loomis 60, Gibbon 43
Exeter/Milligan Tournament
First Round
Deshler 45, Cross County 42
Exeter/Milligan 62, Dorchester 23
Freeman Tournament
First Round
Freeman 54, Thayer Central 39
Sutton 77, Palmyra 18
Grand Island Central Catholic Tournament
Fullerton 53, Superior 42
Grand Island Central Catholic 59, Fillmore Central 25
Great Northeast Nebraska Tournament
Consolation Semifinal
Laurel-Concord 45, Emerson-Hubbard 41
Norfolk JV 70, Battle Creek 51
Semifinal
Hartington Cedar Catholic 63, Pender 38
Wayne 55, West Point-Beemer 30
Greater Nebraska Tournament
Consolation Semifinal
Kearney 72, Columbus 55
McCook 67, Lexington 46
Semifinal
Norfolk 65, North Platte 36
Scottsbluff 56, Hastings 42
Gretna Christmas Tournament
First Round
Gretna 53, Lincoln Pius X 51
Omaha Skutt Catholic 73, Nebraska City 50
Heartland Conference Tournament
First Round
Grand Island 66, Lincoln Southwest 58
Lincoln High 56, Lincoln East 26
Lincoln North Star 67, Lincoln Northeast 29
Lincoln Southeast 32, Fremont 31
Heartland Tournament
First Round
Heartland 33, Central City 32
Milford 62, Doniphan-Trumbull 44
Holdrege Tournament (Holiday)
First Round
Gering 62, Holdrege 32
Hershey 46, Word of Life, Kan. 29
Homer Tournament
First Round
Guardian Angels 59, Bancroft-Rosalie 49
Lyons-Decatur Northeast 54, Homer 48
Howells Tournament
Consolation
Leigh 46, East Butler 43
Championship
Howells 51, Humphrey 29
Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament
Lewiston 52, Rock Port, Mo. 30
Pawnee City 79, Humboldt/Table Rock-Steinauer 28
Lincoln Lutheran Tournament
First Round
Lincoln Lutheran 53, Louisville 33
Raymond Central 52, Fairbury 43
Logan View Tournament
First Round
Elmwood-Murdock 53, Logan View 37
Fort Calhoun 47, Arlington 40
Malcolm Tournament
First Round
Centennial 56, High Plains Community 42
Malcolm 56, Friend 38
Mead Tournament
First Round
Hampton 65, Walthill 43
Omaha Christian Academy 41, Mead 31
Minden Tournament
First Round
Bennington 62, Grand Island Northwest 43
Minden 51, Adams Central 36
Nebraska Christian Tournament
Consolation
Lindsay Holy Family 53, St. Edward 17
Championship
Dodge 47, Nebraska Christian 20
Newman Grove Tournament
Third Place
Heartland Lutheran 58, Elba/North Loup Scotia 28
Championship
Giltner 61, Newman Grove 29
Omaha Metro Toumament
First Round
Omaha Bryan 55, Omaha Northwest 38
Omaha North 66, Omaha Creighton Prep 62
Omaha South 64, Bellevue East 57
Papillion-LaVista 74, Millard South 47
Ord Holiday Tournament
Boone Central 54, Gothenburg 47
St. Paul 54, Ord 46
Palmer Tournament
Humphrey St. Francis 75, Cedar Bluffs 11
Shelby 49, Palmer 43
Perkins County Tournament
Kimball 72, Chase County 43
Perkins County 50, Maxwell 36
Randolph Holiday Tournament
First Round
Plainview 69, Newcastle 48
Randolph 59, Winside 27
Ravenna Holiday Tournament
Consolation
Loup City 46, Centura 44
Championship
Ravenna 72, Overton 41
Red Cloud Tournament
First Round
Bertrand 58, Red Cloud 31
Southern Valley 67, Franklin 32
Sandhills Tournament
Sandhills/Thedford 51, Litchfield 47
Twin Loup 52, Arcadia 37
Sandy Creek Tournament
First Round
Sandy Creek 57, Wood River 44
Seward JV 50, Cozad 40
Silver Lake Holiday Tournament
First Round
Bruning-Davenport/Shickley 49, Silver Lake 20
Shelton 60, Alma 39
Southern Public Schools Tournament
Southern 38, Weeping Water 26
Wilber-Clatonia 51, Tri County 49
Stanton Holiday Tournament
Consolation
O'Neill 73, Madison 44
Championship
Stanton 61, West Holt 55
Sterling Tournament
Consolation
Parkview Christian 53, College View Academy 39
Championship
Hanover, Kan. 52, Sterling 51
Stuart Holiday Tournament
Third Place
Ainsworth 52, Cody-Kilgore 49
Championship
Stuart 37, North Central 20
Syracuse Tournament
Johnson County Central 68, Auburn 54
Nebraska City Lourdes 50, Syracuse 35
Verdigre Tournament
First Round
Niobrara/Verdigre 57, Allen 43
Osmond 69, Lynch 14
Waverly Tournament
First Round
Omaha Gross Catholic 55, Norris 52
Wilcox-Hildreth Tournament
Kenesaw 56, Harvard 34
Wilcox-Hildreth 54, Lawrence-Nelson 37
Wisner-Pilger Shootout Tournament
Consolation Semifinal
Oakland-Craig 63, Winnebago 36
Tekamah-Herman 53, Wakefield 52
Semifinal
Lutheran High Northeast 50, Pierce 40
Ponca 53, Wisner-Pilger 47
York Tournament
First Round
Seward 56, Ralston 54
York 63, Plattsmouth 45
Yutan Tournament
First Round
Archbishop Bergan 63, Yutan 48
Scribner-Snyder 44, Bennington 29

GIRLS BASKETBALL SCORES
Diller-Odell 39, Johnson-Brock 26
Hayes Center 47, Maywood 26
Alliance Tournament
First Round
Alliance 46, Gordon/Rushville 26
Mitchell 42, Bridgeport 19
Arapahoe Tournament
Third Place
Arapahoe 58, Sumner-Eddyville-Miller 36
Championship
Hitchcock County 58, Pleasanton 24
Ashland-Greenwood Tournament
First Round
Ashland-Greenwood 44, Platteview 35
Blair 56, Douglas County West 28
Aurora Tournament
Hastings St. Cecilia 46, Aurora 32
Norfolk Catholic 51, Beatrice 50
Axtell Tournament
Axtell 48, Spalding/Spalding Academy 36
Blue Hill 44, Eustis-Farnam 37
Bishop LeBlond, Mo. Tournament
Consolation Semifinal
Falls City 45, University Academy, Mo. 12
Bishop Neumann Tournament
First Round
Elkhorn South 52, Bishop Neumann 47
Wahoo 49, Lincoln Christian 39
Brady Tournament
First Round
Brady 64, Crawford 21
Wauneta-Palisade 43, Anselmo-Merna 30
Cabela's Holiday Shootout
Consolation
Broken Bow 70, Love Christian, Colo. 25
Championship
Douglas, Wyo. 40, Sidney 35
Cedar Valley Tournament
First Round
Cedar Valley 57, Neligh-Oakdale 35
Elgin Public/Pope John 48, Burwell 41
Chadron High School Holiday Classic Tournament
First Round
Chadron 55, Bayard 9
Valentine 39, Lincoln Southeast 25
Clarkson Holiday Tournament
First Round
Meridian 64, McCool Junction 18
Osceola 39, Clarkson 24
Clearwater/Orchard Tournament
Consolation
Ewing 55, CWC 38
Championship
Elkhorn Valley 55, Clearwater/Orchard 45
Columbus Tournament
Columbus Scotus 57, Schuyler 19
Creighton Tournament (Holiday)
First Round
Hartington 39, Wausa 15
West Boyd 62, Creighton 47
Crofton Tournament
First Round
Crofton 72, St. Mary's 26
Wynot 73, Bloomfield 24
David City Tournament
First Round
Aquinas 52, Omaha Roncalli 33
North Bend Central 62, David City 23
Doane Tournament
Crete 35, Elkhorn 27
Omaha Duchesne Academy 51, Falls City Sacred Heart 36
Elm Creek Tournament
First Round
Loomis 51, Gibbon 27
Sutherland 52, Elm Creek 38
Exeter/Milligan Tournament
First Round
Cross County 44, Deshler 37
Exeter/Milligan 51, Dorchester 12
Freeman Tournament
First Round
Freeman 29, Thayer Central 22
Sutton 39, Palmyra 36
Grand Island Central Catholic Tournament
Grand Island Central Catholic 36, Fillmore Central 26
Superior 56, Fullerton 53, OT
Great Northeast Nebraska Shootout
Consolation Semifinal
Norfolk JV 45, Battle Creek 33
West Point-Beemer 38, Emerson-Hubbard 35
Semifinal
Pender 46, Hartington Cedar Catholic 27
Wayne 44, Laurel-Concord 31
Greater Nebraska Tournament
Consolation Semifinal
Kearney 48, Scottsbluff 38
Norfolk 47, Hastings 32
Semifinal
Columbus 77, McCook 38
North Platte 38, Lexington 14
Gretna Christmas Tournament
First Round
Gretna 61, Lincoln Pius X 46
Omaha Skutt Catholic 76, Nebraska City 25
Heartland Conference Tournament
First Round
Fremont 61, Lincoln East 53
Lincoln Northeast 40, Lincoln North Star 35
Lincoln Southeast 77, Lincoln High 17
Lincoln Southwest 41, Grand Island 30
Heartland Tournament
First Round
Heartland 33, Central City 32, OT
Milford 75, Doniphan-Trumbull 43
Holdrege Tournament (Holiday)
First Round
Holdrege 61, Gering 39
Word of Life, Kan. 56, Hershey 38
Homer Tournament
First Round
Guardian Angels 63, Bancroft-Rosalie 51
Homer 69, Lyons-Decatur Northeast 16
Howells Tournament
Consolation
East Butler 64, Leigh 19
Championship
Howells 67, Humphrey 57
Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament
Lewiston 54, Rock Port, Mo. 44
Pawnee City 42, Humboldt/Table Rock-Steinauer 26
Kearney Catholic Holiday Tournament
First Round
Kearney Catholic 60, Ogallala 28
Lincoln Lutheran Tournament
First Round
Louisville 61, Fairbury 56
Raymond Central 42, Lincoln Lutheran 31
Logan View Tournament
First Round
Elmwood-Murdock 67, Logan View 12
Fort Calhoun 44, Arlington 39
Malcolm Tournament
First Round
Centennial 46, High Plains Community 31
Friend 62, Malcolm 30
Mead Tournament
First Round
Hampton 73, Walthill 30
Mead 54, Omaha Christian Academy 22
Minden Tournament
First Round
Grand Island Northwest 58, Bennington 53, OT
Minden 76, Adams Central 33
Nebraska Christian Tournament
Consolation
Dodge 51, Nebraska Christian 29
Championship
Lindsay Holy Family 53, St. Edward 25
Newman Grove Tournament
Third Place
Elba/North Loup Scotia 48, Heartland Lutheran 21
Championship
Newman Grove 55, Giltner 40
Omaha Metro (Holiday Tournament)
First Round
Bellevue East 58, Omaha Northwest 26
Millard North 43, Millard South 24
Omaha Central 98, Omaha Bryan 16
Omaha North 38, Papillion-LaVista 36
Omaha Westside 49, Papillion-LaVista South 36
Ord Holiday Tournament
First Round
Boone Central 75, Gothenburg 28
Ord 42, St. Paul 35
Palmer Tournament
Humphrey St. Francis 57, Cedar Bluffs 24
Shelby 69, Palmer 44
Perkins County Tournament
Kimball 35, Chase County 19
Perkins County 53, Maxwell 49
Randolph Holiday Tournament
First Round
Plainview 56, Newcastle 36
Randolph 84, Winside 19
Ravenna Holiday Tournament
Consolation
Overton 57, Loup City 42
Championship
Centura 47, Ravenna 26
Red Cloud Tournament
First Round
Red Cloud 27, Bertrand 19
Southern Valley 56, Franklin 28
Rock Holiday Tournament
Concordia 49, Boynton Beach, Fla. 36
Sandhills Tournament
Sandhills/Thedford 43, Litchfield 39
Twin Loup 44, Arcadia 38
Sandy Creek Tournament
First Round
Sandy Creek 46, Wood River 29
Seward JV 39, Cozad 36
Silver Lake Holiday Tournament
First Round
Bruning-Davenport/Shickley 43, Silver Lake 32
Shelton 51, Alma 39
Southern Public Schools Tournament
Tri County 72, Wilber-Clatonia 29
Weeping Water 44, Southern 37
Stanton Tournament (Holiday)
Consolation
Stanton 52, Madison 22
Championship
West Holt 55, O'Neill 49
Sterling Tournament
Third Place
College View Academy 41, Parkview Christian 40, OT
Championship
Sterling 54, Hanover, Kan. 46
Stuart Tournament
Third Place
North Central 38, Stuart 33
Syracuse Tournament
Auburn 39, Syracuse 34
Nebraska City Lourdes 37, Johnson County Central 36
Verdigre Tournament
First Round
Niobrara/Verdigre 43, Allen 40
Osmond 43, Lynch 22
Waverly Tournament
First Round
Norris 56, Omaha Gross Catholic 25
South Sioux City 64, Waverly 51
Wilcox-Hildreth Tournament
Kenesaw 43, Harvard 29
Lawrence-Nelson 33, Wilcox-Hildreth 29
Wisner-Pilger Tournament
Consolation
Wakefield 41, Tekamah-Herman 32
Consolation Semifinal
Winnebago 56, Oakland-Craig 49
Semifinal
Lutheran High Northeast 34, Pierce 25
Wisner-Pilger 41, Ponca 30
York Tournament
First Round
Plattsmouth 60, York 49
Seward 89, Ralston 29
Yutan Tournament
First Round
Scribner-Snyder 58, Bennington 34
Yutan 41, Archbishop Bergan 17


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 136414048