Prep Basketball Scores - December 30, 2011

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL
Elwood 61, Southwest 45
Omaha Brownell-Talbot 60, Conestoga 54
Alliance Tournament
Consolation
Bridgeport 42, Gordon/Rushville 41
Championship
Mitchell 57, Alliance 56
Ashland-Greenwood Tournament
Consolation Final
Douglas County West 67, Ashland-Greenwood 50
Championship
Platteview 64, Blair 52
Aurora Tournament
Consolation
Hastings St. Cecilia 49, Norfolk Catholic 41
Championship
Beatrice 57, Aurora 30
Axtell Tournament
Consolation
Axtell 58, Eustis-Farnam 44
Championship
Blue Hill 66, Spalding/Spalding Academy 51
Bishop LeBlond, Mo. Tournament
Fifth Place
Falls City 67, Chillicothe, Mo. 47
Bishop Nuemann Tournament
Third Place
Bishop Neumann 55, Lincoln Christian 43
Championship
Wahoo 64, Elkhorn South 54
Bracken Christian, Texas Tournament
Concordia 56, Saint Mary's Hall, Texas 49
Brady Tournament
Consolation
Anselmo-Merna 49, Crawford 25
Championship
Brady 51, Wauneta-Palisade 39
Cedar Valley Tournament
Consolation
Elgin Public/Pope John 53, Neligh-Oakdale 37
Championship
Burwell 60, Cedar Valley 44
Chadron High School Holiday Classic Tournament
Third Place
Southeast, Wyo. 53, Bayard 29
Championship
Valentine 59, Chadron 46
Clarkson Holiday Tournament
Consolation
Osceola 74, Meridian 29
Championship
Clarkson 43, McCool Junction 40
Columbus Tournament
Consolation
Twin River 56, Schuyler 52
Championship
Columbus Lakeview 43, Columbus Scotus 39
Creighton Tournament
Consolation
West Boyd 64, Hartington 55
Championship
Creighton 49, Wausa 37
Crofton Tournament
Third Place
Crofton 57, Bloomfield 40
Championship
St. Mary's 51, Wynot 48
David City Tournament
Championship
Omaha Roncalli 80, David City 59
Doane Tournament (Doane College Ath. Club)
Consolation
Crete 44, Elkhorn Mount Michael 33
Championship
Elkhorn 62, Falls City Sacred Heart 36
Elm Creek Tournament
Consolation
Gibbon 54, Sutherland 47
Championship
Loomis 43, Elm Creek 36
Exeter-Milligan Holiday Tournament
Third Place
Cross County 48, Dorchester 29
Championship
Exeter/Milligan 60, Deshler 54
Freeman Tournament
Third Place
Thayer Central 75, Palmyra 50
Championship
Sutton 55, Freeman 28
Grand Island Central Catholic Tournament
Third Place
Fillmore Central 70, Superior 65, OT
Championship
Grand Island Central Catholic 67, Fullerton 27
Great Nebraska Shootout Tournament
Seventh Place
Emerson-Hubbard 67, Battle Creek 65
Fifth Place
Laurel-Concord 57, Norfolk JV 56
Third Place
West Point-Beemer 42, Pender 39
Championship
Hartington Cedar Catholic 59, Wayne 48
Greater Nebraska Tournament
Seventh Place
Columbus 67, Lexington 42
Fifth Place
Kearney 58, McCook 57
Third Place
North Platte 51, Hastings 33
Championship
Norfolk 77, Scottsbluff 70
Gretna Christmas Tournament
Consolation
Nebraska City 63, Lincoln Pius X 58
Championship
Omaha Skutt Catholic 65, Gretna 56
Heartland Conference Tournament
Consolation Semifinal
Lincoln East 75, Lincoln Northeast 74, OT
Lincoln Southwest 49, Fremont 48
Semifinal
Grand Island 55, Lincoln Southeast 45
Lincoln North Star 60, Lincoln High 51
Heartland Tournament
Consolation
Doniphan-Trumbull 49, Central City 35
Championship
Milford 51, Heartland 28
Holdrege Tournament
Consolation
Holdrege 39, Word of Life, Kan. 30
Championship
Gering 47, Hershey 40
Holiday Tournament
Consolation
Winside 64, Newcastle 47
Championship
Randolph 44, Plainview 38
Homer Tournament
Finals
Guardian Angels 62, Lyons-Decatur Northeast 50
Consolation Final
Homer 57, Bancroft-Rosalie 56
Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament
Consolation
Humboldt/Table Rock-Steinauer 42, Rock Port, Mo. 33
Championship
Pawnee City 60, Lewiston 54
Kearney Catholic Holiday Tournament
Consolation
Amherst 60, Ogallala 31
Championship
North Platte St. Patrick's 58, Kearney Catholic 56
Lincoln Lutheran Holiday Tournament
Consolation
Fairbury 77, Louisville 55
Championship
Lincoln Lutheran 63, Raymond Central 59
Logan View Tournament
Third Place
Logan View 41, Arlington 30
Championship
Elmwood-Murdock 56, Fort Calhoun 32
Malcolm Tournament
Consolation
High Plains Community 78, Friend 52
Championship
Malcolm 39, Centennial 37
Mead Holiday Tournament
Consolation
Walthill 42, Mead 34
Championship
Hampton 40, Omaha Christian Academy 39
Minden Tournament
Consolation
Adams Central 62, Grand Island Northwest 45
Championship
Minden 61, Bennington 30
Ord Holiday Tournament
Consolation
Gothenburg 57, Ord 48
Championship
Boone Central 54, St. Paul 37
Palmer Tournament
Consolation
Palmer 85, Cedar Bluffs 24
Championship
Humphrey St. Francis 75, Shelby 52
Perkins County Tournament
Consolation
Chase County 52, Maxwell 33
Championship
Kimball 48, Perkins County 34
Red Cloud Tournament
Third Place
Red Cloud 26, Franklin 25
Championship
Southern Valley 63, Bertrand 46
Sandhills Holiday Tournament
Consolation
Litchfield 56, Arcadia 36
Championship
Twin Loup 44, Sandhills/Thedford 36
Sandy Creek Tournament
Consolation
Cozad 54, Wood River 44
Championship
Sandy Creek 50, Seward JV 47
Silver Lake Holiday Tournament
Third Place
Alma 66, Silver Lake 36
Championship
Bruning-Davenport/Shickley 48, Shelton 37
Southern Public Schools Tournament
Consolation Championship
Tri County 75, Weeping Water 38
Championship
Wilber-Clatonia 38, Southern 28
Syracuse Tournament
Consolation
Syracuse 50, Auburn 45
Championship
Johnson County Central 52, Nebraska City Lourdes 47
Verdigre Holiday Tournament
Consolation
Allen 81, Lynch 45
Championship
Niobrara/Verdigre 57, Osmond 56, 2OT
VisitMesa.Com Tournament
South Sioux City 79, Phoenix Pinnacle, Ariz. 76
Waverly Tournament
Championship
Omaha Gross Catholic 53, Waverly 51
Wilcox-Hildreth Tournament
Consolation
Harvard 44, Lawrence-Nelson 42
Championship
Kenesaw 62, Wilcox-Hildreth 38
Wisner-Pilger Shootout Tournament
Fifth Place
Oakland-Craig 39, Tekamah-Herman 34
Third Place
Pierce 66, Wisner-Pilger 36
Championship
Ponca 49, Lutheran High Northeast 30
York Tournament
Consolation
Ralston 52, Plattsmouth 40
Championship
Seward 39, York 35
Yutan Holiday Tournament
Third Place
Yutan 73, Bennington JV 50
Championship
Archbishop Bergan 62, Scribner-Snyder 45

GIRLS BASKETBALL
Bradley Central, Tenn. 52, Concordia 34
Omaha Brownell-Talbot 46, Conestoga 29
Southwest 50, Elwood 43
Alliance Tournament
Consolation
Mitchell 39, Gordon/Rushville 35
Championship
Alliance 32, Bridgeport 25
Ashland-Greenwood Tournament
Consolation Final
Platteview 63, Douglas County West 17
Championship
Blair 49, Ashland-Greenwood 40
Aurora Tournament
Consolation
Beatrice 64, Aurora 30
Championship
Hastings St. Cecilia 49, Norfolk Catholic 41, OT
Axtell Tournament
Championship
Blue Hill 55, Axtell 32
Bishop Neumann Tournament
Third Place
Bishop Neumann 43, Lincoln Christian 39
Championship
Wahoo 46, Elkhorn South 44
Brady Tournament
Consolation
Anselmo-Merna 47, Crawford 42
Championship
Brady 56, Wauneta-Palisade 17
Cedar Valley Tournament
Consolation
Burwell 56, Neligh-Oakdale 55, OT
Championship
Elgin Public/Pope John 41, Cedar Valley 35
Chadron Tournament (Invite)
Third Place
Southeast, Wyo. 48, Bayard 14
Championship
Chadron 57, Valentine 52
Clarkson Tournament
Consolation
Clarkson 52, McCool Junction 22
Championship
Meridian 46, Osceola 38
Columbus Tournament
Consolation
Columbus Lakeview 71, Schuyler 35
Championship
Columbus Scotus 37, Twin River 34
Creighton Tournament (Holiday)
Consolation
Creighton 62, Wausa 40
Championship
West Boyd 56, Hartington 42
Crofton Tournament
Consolation
St. Mary's 88, Bloomfield 39
Championship
Crofton 41, Wynot 39
David City Tournament
Consolation
Omaha Roncalli 50, David City 31
Championship
Aquinas 47, North Bend Central 30
Doane Tournament (Doane College Ath. Club)
Consolation
Falls City Sacred Heart 36, Elkhorn 35
Championship
Crete 39, Omaha Duchesne Academy 32
Elm Creek Tournament
Consolation
Elm Creek 41, Gibbon 30
Championship
Loomis 57, Sutherland 41
Exeter/Milligan Tournament
Third Place
Deshler 46, Dorchester 24
Championship
Exeter/Milligan 44, Cross County 36
Freeman Tournament
Third Place
Thayer Central 41, Palmyra 36
Championship
Freeman 41, Sutton 38
Grand Island Central Catholic Tournament
Third Place
Fillmore Central 55, Fullerton 30
Championship
Grand Island Central Catholic 50, Superior 39
Great Northeast Nebraska Shootout
Seventh Place
Emerson-Hubbard 34, Battle Creek 28
Fifth Place
Norfolk JV 33, West Point-Beemer 32
Third Place
Laurel-Concord 50, Hartington Cedar Catholic 47, OT
Championship
Pender 51, Wayne 39
Greater Nebraska Tournament
Seventh Place
Hastings 50, Scottsbluff 27
Fifth Place
Kearney 32, Norfolk 31
Third Place
Lexington 52, McCook 40
Championship
Columbus 54, North Platte 29
Gretna Tournament
Consolation
Lincoln Pius X 64, Nebraska City 25
Championship
Gretna 69, Omaha Skutt Catholic 47
Heartland Athletic Conference Tournament
Consolation Semifinal
Grand Island 44, Lincoln North Star 40
Lincoln East 53, Lincoln High 44
Semifinal
Lincoln Northeast 52, Lincoln Southwest 45
Lincoln Southeast 70, Fremont 42
Heartland Tournament
Consolation
Central City 34, Doniphan-Trumbull 23
Championship
Milford 46, Heartland 31
Holdrege Tournament
Consolation
Gering 47, Hershey 36
Championship
Holdrege 52, Word of Life, Kan. 36
Holiday Tournament
Consolation
Newcastle 50, Winside 22
Championship
Plainview 47, Randolph 45
Homer Tournament
Consolation Final
Bancroft-Rosalie 51, Lyons-Decatur Northeast 16
Championship
Homer 63, Guardian Angels 50
Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament
Consolation
Humboldt/Table Rock-Steinauer 29, Rock Port, Mo. 19
Championship
Pawnee City 45, Lewiston 40
Kearney Catholic Tournament (KCHS)
Consolation
Amherst 40, Ogallala 32
Championship
Kearney Catholic 54, North Platte St. Patrick's 47
Lincoln Lutheran Tournament
Consolation
Fairbury 45, Lincoln Lutheran 34
Championship
Raymond Central 66, Louisville 48
Logan View Tournament
Consolation
Arlington 57, Logan View 11
Championship
Elmwood-Murdock 43, Fort Calhoun 33
Malcolm Tournament
Consolation
High Plains Community 52, Malcolm 48
Championship
Friend 59, Centennial 32
Mead Tournament
Third Place
Walthill 49, Omaha Christian Academy 45
Championship
Hampton 71, Mead 57
Minden Tournament (Holiday)
Consolation
Bennington 57, Adams Central 41
Championship
Minden 67, Grand Island Northwest 49
Omaha Metro (Holiday Tournament)
First Round
Bellevue West 87, Omaha Marian 55
Ord Tournament (Holiday)
Consolation
St. Paul 55, Gothenburg 43
Championship
Boone Central 59, Ord 35
Palmer Tournament
Consolation
Palmer 51, Cedar Bluffs 37
Championship
Humphrey St. Francis 69, Shelby 57
Perkins County Tournament
Consolation
Chase County 40, Maxwell 25
Championship
Perkins County 46, Kimball 41Red Cloud Tournament
Third Place
Bertrand 32, Franklin 23
Championship
Southern Valley 42, Red Cloud 13
Sandhills Tournament
Consolation
Litchfield 44, Arcadia 43
Championship
Sandhills/Thedford 42, Twin Loup 33
Sandy Creek Tournament
Consolation
Wood River 35, Cozad 30
Championship
Sandy Creek 64, Seward JV 52
Silver Lake Tournament
Consolation
Alma 42, Silver Lake 29
Championship
Shelton 40, Bruning-Davenport/Shickley 31
Southern Public Schools Tournament
Consolation Championship
Southern 57, Wilber-Clatonia 37
Championship
Tri County 48, Weeping Water 41
State Farm Holiday Tournament
Seventh Place
Lee's Summit, Mo. 74, Omaha Mercy 39
Syracuse Tournament
Consolation
Syracuse 46, Johnson County Central 19
Championship
Auburn 66, Nebraska City Lourdes 26
Verdigre Tournament
Consolation
Lynch 39, Allen 33
Championship
Osmond 58, Niobrara/Verdigre 38
Waverly Tournament
Consolation
Waverly 53, Omaha Gross Catholic 37
Championship
Norris 62, South Sioux City 34
Wilcox-Hildreth Tournament
Consolation
Harvard 45, Wilcox-Hildreth 25
Championship
Lawrence-Nelson 33, Kenesaw 31
Wisner-Pilger Tournament
Seventh Place
Tekamah-Herman 41, Oakland-Craig 34
Fifth Place
Winnebago 57, Wakefield 36
Third Place
Pierce 53, Ponca 28
Championship
Lutheran High Northeast 45, Wisner-Pilger 19
York Tournament
Consolation
York 52, Ralston 47
Championship
Seward 87, Plattsmouth 37
Yutan Tournament
Third Place
Archbishop Bergan 34, Bennington JV 28
Championship
Scribner-Snyder 50, Yutan 43


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 136466723