Prep Basketball Scores - February 13, 2012

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL
College View Academy 42, East Butler 30
Hastings St. Cecilia 63, Lincoln Lutheran 57
Lincoln Christian 63, Aquinas 50
Lincoln North Star 52, North Platte 48
Millard West 58, Omaha Bryan 50
Omaha Roncalli 61, Blair 48

GIRLS BASKETBALL
Gothenburg 71, Ainsworth 51
Lincoln North Star 42, North Platte 35
Millard West 56, Omaha Bryan 21
Omaha Mercy 60, Schuyler 56, OT
Sidney 59, Scottsbluff 33

C1-1 Subdistrict Tournament
First Round
Lincoln Lutheran 55, Falls City 32

C1-2 Subdistrict Tournament
First Round
Fairbury 48, Wilber-Clatonia 22

C1-3 Subdistrict Tournament
First Round
Bishop Neumann 56, Conestoga 34

C1-4 Subdistrict Tournament
First Round
David City 26, Centennial 21

C1-6 Subdistrict Tournament
First Round
Tekamah-Herman 38, Logan View 24

C1-9 Subdistrict Tournament
First Round
Adams Central 51, Gibbon 37

C1-11 Subdistrict Tournament
First Round
Ogallala 45, Chase County 29

C1-12 Subdistrict Tournament
First Round
Mitchell 37, Gordon/Rushville 32

C2-1 Subdistrict Tournament
First Round
Johnson County Central 68, Humboldt/Table Rock-Steinauer 34

C2-4 Subdistrict Tournament
First Round
Wood River 45, Doniphan-Trumbull 28

C2-6 Subdistrict Tournament
First Round
Cross County 48, Nebraska Christian 36

C2-7 Subdistrict Tournament
First Round
Oakland-Craig 40, Archbishop Bergan 23

C2-8 Subdistrict Tournament
First Round
Ponca 40, Wakefield 29

C2-9 Subdistrict Tournament
First Round
Plainview 45, Creighton 38

C2-10 Subdistrict Tournament
First Round
Burwell 43, Neligh-Oakdale 38

C2-11 Subdistrict Tournament
First Round
Alma 49, Elm Creek 41

C2-12 Subdistrict Tournament
First Round
Dundy County-Stratton 49, Bayard 24

D1-2 Subdistrict Tournament
First Round
Harvard 50, McCool Junction 16

D1-3 Subdistrict Tournament
First Round
Cedar Bluffs 45, Lyons-Decatur Northeast 29

D1-5 Subdistrict Tournament
First Round
Niobrara/Verdigre 30, Winside 26

D1-6 Subdistrict Tournament
First Round
CWC 29, North Central 24

D1-9 Subdistrict Tournament
First Round
Franklin 38, Wilcox-Hildreth 22

D1-10 Subdistrict Tournament
First Round
Elwood 48, Cambridge 38

D1-11 Subdistrict Tournament
First Round
Loup City 35, South Loup 34

D1-12 Subdistrict Tournament
First Round
Crawford 37, Garden County 26

D2-1 Subdistrict Tournament
First Round
Lewiston 45, Parkview Christian 32

D2-4 Subdistrict Tournament
First Round
Spalding/Spalding Academy 42, Leigh 16

D2-6 Subdistrict Tournament
First Round
Lynch 51, Stuart 34

D2-7 Subdistrict Tournament
First Round
Heartland Lutheran 41, Red Cloud 25

D2-8 Subdistrict Tournament
First Round
Bertrand 34, Pleasanton 24

D2-9 Subdistrict Tournament
First Round
Sumner-Eddyville-Miller 54, Anselmo-Merna 25

D2-10 Subdistrict Tournament
First Round
Medicine Valley 42, Wallace 35

D2-12 Subdistrict Tournament
First Round
Leyton 33, Minatare 30


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 139266253