Prep Basketball Scores - February 16, 2012

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL
Adams Central 58, Kearney Catholic 51
Aquinas 61, Columbus Scotus 52
Boys Town 71, Elkhorn Mount Michael 35
Doniphan-Trumbull 81, Loup City 38
Elkhorn South 60, Elkhorn 48
Grand Island Central Catholic 53, Lexington 37
Omaha Central 60, Omaha Bryan 43
Omaha Skutt Catholic 86, Blair 57
Parkview Christian 63, Omaha Brownell-Talbot 35
Red Cloud, S.D. 68, Chadron 53
Wakefield 60, Winnebago 51

GIRLS BASKETBALL
Bennington 53, Blair 42
Elkhorn 32, Elkhorn South 30
Fremont 40, Lincoln North Star 32
Grand Island 44, Kearney 37
Lincoln Southeast 64, Norfolk 33
Omaha Benson 73, Omaha Marian 47
Omaha Central 81, Omaha Bryan 16
Omaha Duchesne Academy 64, Ralston 36
Omaha Gross Catholic 57, Schuyler 42
Plattsmouth 63, Omaha Mercy 42

C1-1 Subdistrict Tournament Finals
Lincoln Christian 39, Lincoln Lutheran 30

C1-2 Subdistrict Tournament Finals
Sandy Creek 40, Milford 34

C1-3 Subdistrict Tournament Finals
Wahoo 50, Ashland-Greenwood 36

C1-4 Subdistrict Tournament Semifinal
Columbus Scotus 41, Raymond Central 26

C1-5 Subdistrict Tournament Semifinal
Concordia 41, Boys Town 22
Fort Calhoun 54, Omaha Roncalli 48

C1-6 Subdistrict Tournament Finals
Arlington 61, Wisner-Pilger 54, OT

C1-7 Subdistrict Tournament Finals
Norfolk Catholic 44, Pierce 32

C1-8 Subdistrict Tournament Finals
Boone Central 54, Grand Island Central Catholic 33

C1-9 Subdistrict Tournament Finals
Minden 46, Hastings St. Cecilia 43

C1-10 Subdistrict Tournament Finals
Valentine 65, O'Neill 60, 2OT

C1-11 Subdistrict Tournament Finals
Hershey 40, Cozad 28

C1-12 Subdistrict Tournament Finals
Chadron 68, Kimball 25

C2-1 Subdistrict Tournament Finals
Tri County 48, Freeman 42

C2-2 Subdistrict Tournament Finals
Weeping Water 44, Johnson-Brock 27

C2-3 Subdistrict Tournament Finals
Blue Hill 48, Superior 38

C2-4 Subdistrict Tournament Finals
Centura 43, Ravenna 27

C2-5 Subdistrict Tournament Finals
Yutan 54, Elmwood-Murdock 44

C2-6 Subdistrict Tournament Finals
Shelby/Rising City 57, Twin River 42
C2-7 Subdistrict Tournament
Finals
Lutheran High Northeast 44, North Bend Central 39, OT
C2-8 Subdistrict Tournament
Finals
Pender 54, Homer 36
C2-9 Subdistrict Tournament
Finals
Crofton 47, Laurel-Concord/Coleridge 33
C2-10 Subdistrict Tournament
Finals
Elgin Public/Pope John 62, Ord 59
C2-11 Subdistrict Tournament
Finals
North Platte St. Patrick's 52, Southern Valley 34
C2-12 Subdistrict Tournament
Finals
Perkins County 57, Hemingford 50
D1-1 Subdistrict Tournament
Finals
Friend 47, Exeter/Milligan 34
D1-2 Subdistrict Tournament
Finals
Heartland 32, Bruning-Davenport/Shickley 27
D1-3 Subdistrict Tournament
Finals
Guardian Angels 69, East Butler 37
D1-4 Subdistrict Tournament
Finals
Bancroft-Rosalie 69, Emerson-Hubbard 40
D1-5 Subdistrict Tournament
Finals
Randolph 57, Osmond 51
D1-6 Subdistrict Tournament
Finals
St. Mary's 61, West Boyd 42
D1-7 Subdistrict Tournament
Finals
Humphrey 48, Humphrey St. Francis 34
D1-8 Subdistrict Tournament
Finals
Fullerton 42, Cedar Valley 40
D1-9 Subdistrict Tournament
Finals
Amherst 51, Kenesaw 36
D1-10 Subdistrict Tournament
Finals
Hitchcock County 48, Arapahoe 41
D1-11 Subdistrict Tournament
Finals
Sandhills/Thedford 38, Twin Loup 30
D1-12 Subdistrict Tournament
Finals
Sutherland 50, Maxwell 34
D2-1 Subdistrict Tournament
Finals
Falls City Sacred Heart 40, Sterling 38, OT
D2-2 Subdistrict Tournament
Finals
Hampton 55, Meridian 50
D2-3 Subdistrict Tournament
Finals
Howells 58, Dodge 53
D2-4 Subdistrict Tournament
Finals
Elkhorn Valley 44, Lindsay Holy Family 38
^D2-5 Subdistrict Tournament=Finals
Wynot 65, Newcastle 29
D2-6 Subdistrict Tournament
Finals
Mullen 43, Ewing 35
D2-7 Subdistrict Tournament
Finals
Giltner 61, Silver Lake 47
D2-8 Subdistrict Tournament
Finals
Litchfield 48, Bertrand 35
D2-9 Subdistrict Tournament
Finals
Ansley 56, Brady 38
D2-10 Subdistrict Tournament
Finals
Wauneta-Palisade 25, Hayes Center 21
D2-11 Subdistrict Tournament
Finals
Hay Springs 44, Hyannis 39
D2-12 Subdistrict Tournament
Finals
Leyton 30, Potter-Dix 28


KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 139497473 - 1011now.com/a?a=139497473
Gray Television, Inc.