Prep Basketball Scores - February 23, 2012

By: Associated Press
By: Associated Press

BOYS BASKETBALL SUBDISTRICT SCORES

C1-1 Subdistrict Tournament Finals
Lincoln Christian 58, Falls City 43

C1-2 Subdistrict Tournament Finals
Fairbury 46, Wilber-Clatonia 44, OT

C1-3 Subdistrict Tournament Finals
Bishop Neumann 53, Wahoo 47

C1-4 Subdistrict Tournament Finals
Columbus Lakeview 37, Centennial 32

C1-5 Subdistrict Tournament Finals
Boys Town 75, Omaha Roncalli 52

C1-6 Subdistrict Tournament Finals
Wisner-Pilger 39, Logan View 37

C1-7 Subdistrict Tournament Finals
Norfolk Catholic 43, Pierce 28

C1-8 Subdistrict Tournament Finals
Boone Central 42, St. Paul 39

C1-9 Subdistrict Tournament Finals
Minden 55, Kearney Catholic 41

C1-10 Subdistrict Tournament Finals
Valentine 82, O'Neill 71

C1-11 Subdistrict Tournament Finals
Hershey 59, Gothenburg 44

C1-12 Subdistrict Tournament Finals
Kimball 57, Gordon/Rushville 47

C2-1 Subdistrict Tournament Finals
Johnson County Central 58, Tri County 45

C2-2 Subdistrict Tournament Finals
Johnson-Brock 46, Nebraska City Lourdes 43

C2-3 Subdistrict Tournament Finals
Sutton 57, Thayer Central 26

C2-4 Subdistrict Tournament Finals
Ravenna 70, Shelton 45

C2-5 Subdistrict Tournament Finals
Malcolm 38, Elmwood-Murdock 37

C2-6 Subdistrict Tournament Finals
Twin River 47, Aquinas 34

C2-7 Subdistrict Tournament Finals
Oakland-Craig 56, Archbishop Bergan 47

C2-8 Subdistrict Tournament Finals
Winnebago vs. Ponca, ppd. to Feb 24.

C2-9 Subdistrict Tournament Finals
Hartington Cedar Catholic 55, Crofton 43

C2-10 Subdistrict Tournament Finals
Burwell 61, Elgin Public/Pope John 39

C2-11 Subdistrict Tournament Finals
North Platte St. Patrick's 48, Southern Valley 45

C2-12 Subdistrict Tournament Finals
Perkins County 61, Dundy County-Stratton 59, OT

D1-1 Subdistrict Tournament Finals
Pawnee City 64, Exeter/Milligan 42

D1-2 Subdistrict Tournament Finals
Deshler 46, Bruning-Davenport/Shickley 38

D1-3 Subdistrict Tournament Finals
Guardian Angels 47, Lyons-Decatur Northeast 36

D1-4 Subdistrict Tournament Finals
Bancroft-Rosalie 57, Omaha Nation 55

D1-5 Subdistrict Tournament Finals
Randolph 43, Osmond 35

D1-6 Subdistrict Tournament Finals
St. Mary's 55, West Boyd 48

D1-7 Subdistrict Tournament Finals
Humphrey St. Francis 59, Humphrey 46

D1-8 Subdistrict Tournament Finals
High Plains Community 53, Fullerton 34

D1-9 Subdistrict Tournament Finals
Kenesaw 63, Amherst 56, OT

D1-10 Subdistrict Tournament Finals
Overton 49, Arapahoe 38

D1-11 Subdistrict Tournament Finals
Sandhills/Thedford 45, Twin Loup 43, OT

D1-12 Subdistrict Tournament Finals
Paxton 59, Sutherland 44

D2-1 Subdistrict Tournament Finals
Falls City Sacred Heart 58, Sterling 44

D2-2 Subdistrict Tournament Finals
Hampton 54, Meridian 43

D2-3 Subdistrict Tournament Finals
Howells 44, Dodge 36

D2-4 Subdistrict Tournament Finals
Elkhorn Valley 54, Spalding/Spalding Academy 43

D2-5 Subdistrict Tournament Finals
Wynot 45, Wausa 40, OT

D2-6 Subdistrict Tournament Semifinal
Ewing 62, Mullen 49
Stuart 64, Cody-Kilgore 33

D2-7 Subdistrict Tournament Finals
Giltner 66, Heartland Lutheran 46

D2-8 Subdistrict Tournament Finals
Loomis 56, Bertrand 25

D2-9 Subdistrict Tournament Finals
Brady 71, Anselmo-Merna 57

D2-10 Subdistrict Tournament Finals
Hayes Center 60, Medicine Valley 38

D2-11 Subdistrict Tournament Finals
Creek Valley 50, Hay Springs 41

D2-12 Subdistrict Tournament Finals
Leyton 63, Potter-Dix 36

GIRLS BASKETBALL DISTRICT SCORES

A-1 Tournament Championship
Lincoln Southeast 83, Papillion-LaVista 37

A-2 Tournament Championship
Omaha Central 60, Omaha Westside 43

A-3 Tournament Championship
Lincoln Northeast 53, Omaha Benson 46, OT

A-4 Tournament Championship
Lincoln Southwest 63, Bellevue East 44

A-5 Tournament Championship
Columbus 60, Millard North 53

A-6 Tournament Championship
Papillion-LaVista South 56, Millard West 51

A-7 Tournament Championship
Fremont 62, Bellevue West 44

B-1 Tournament Semifinals
Norris 70, Plattsmouth 21
Waverly 40, Lincoln Pius X 37

B-2 Tournament Semifinal
Gretna 72, Platteview 39
Omaha Skutt Catholic 57, Omaha Gross Catholic 43

B-3 Tournament Semifinal
Elkhorn South 45, Bennington 42
Omaha Duchesne Academy 55, South Sioux City 38

B-4 Tournament Semifinal
Crete 60, Beatrice 50
Seward 70, York 31

B-5 Tournament Semifinal
Grand Island Northwest 47, Lexington 42
Holdrege 60, Aurora 28

B-6 Tournament Semifinal
Alliance 55, Gering 52
McCook 52, Sidney 43


KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 140261193