High School Basketball Scores, 2/2

By: Courtesy: Associated Press
By: Courtesy: Associated Press

Saturday's Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Ainsworth 88, Neligh-Oakdale 25
Aquinas 48, Lincoln Christian 45
Arapahoe 59, Hitchcock County 48
Aurora 47, Lexington 36
Bellevue West 75, Norfolk 54
Bertrand 72, Sutherland 34
Bishop Neumann 64, Seward 40
Brady 53, Maxwell 31
Broken Bow 59, Ogallala 39
Burns, Wyo. 56, Potter-Dix 44
Burwell 50, Nebraska Christian 11
Columbus Lakeview 47, York 45
Cozad 65, Perkins County 60, OT
Dundy County-Stratton 60, Hershey 41
Elkhorn South 50, Omaha Gross Catholic 46
Emerson-Hubbard 48, Winside 35
Fairbury 66, Schuyler 56
Fullerton 63, Heartland Lutheran 51
Grand Island 58, Bellevue East 50
Hastings St. Cecilia 72, Lincoln Lutheran 59
Hay Springs 35, Edgemont, S.D. 33
Hayes Center 41, Maywood 31
Leyton 55, Pine Bluffs, Wyo. 30
Lincoln North Star 62, Millard South 57
Lingle-Fort Laramie, Wyo. 34, Crawford 32
Lingle-Fort Laramie, Wyo. 34, Crawford 32
Minden 65, Gothenburg 47
North Platte 53, Fremont 41
Omaha Brownell-Talbot 43, Parkview Christian 40
Omaha Burke 58, Columbus 33
Omaha Central 68, Kearney 39
Omaha Concordia 56, Arlington 50
Omaha Creighton Prep 66, Papillion-LaVista South 44
Omaha Skutt Catholic 52, Beatrice 48
Omaha South 64, Lincoln East 53
Papillion-LaVista 62, Lincoln Southeast 50
Ralston 77, Plattsmouth 59
Raymond Central 73, Platteview 65
Sidney, Iowa 55, Omaha Christian Academy 52
Sioux County 31, Banner County 29
South Sioux City 62, Omaha Roncalli 45
Valentine 79, Bennett County, S.D. 34
Wahoo 52, Grand Island Central Catholic 37
East Central Nebraska Conference Tournament
Ninth Place
Palmyra 50, East Butler 27
Third Place
Yutan 80, Malcolm 70
East Husker Conference Tournament
Third Place
West Point-Beemer 71, Clarkson/Leigh 47
Championship
Howells/Dodge 47, Twin River 45
Fort Kearny Conference Tournament
Consolation
Axtell 50, Wilcox-Hildreth 46
Championship
Overton 61, Elm Creek 49
Lou Platte Conference Tournament
Third Place
Gibbon 62, Loup City 46
Championship
Kearney Catholic 46, Adams Central 44
Mid-State Conference Tournament
Fifth Place
Norfolk Catholic 51, Guardian Angels 37
Third Place
Wayne 55, O'Neill 45
Championship
Hartington Cedar Catholic 74, Boone Central/Newman Grove 63
Pioneer Conference Tournament
Consolation
Southern 42, Nebraska City Lourdes 37
Third Place
Pawnee City 60, Lewiston 37
Championship
Falls City Sacred Heart 60, Sterling 45
Southern Nebraska Conference Tournament
Third Place
Thayer Central 45, Sandy Creek 33
Twin Valley Conference Tournament
Third Place
Red Cloud 51, Silver Lake 47, OT
Championship
Kenesaw 39, Shelton 38
Western Trails Conference Tournament
Third Place
Hemingford 42, Bayard 32
Championship
Kimball 42, Bridgeport 28
GIRLS BASKETBALL
Ainsworth 64, Neligh-Oakdale 43
Aquinas 55, Lincoln Christian 50
Arapahoe 66, Hitchcock County 50
Arthur County 29, South Platte 23
Beatrice 47, Omaha Gross Catholic 45, 2OT
Bellevue East 54, Grand Island 32
Bellevue West 61, Norfolk 37
Bennett County, S.D. 53, Valentine 44
Burns, Wyo. 58, Potter-Dix 32
Cozad 42, Perkins County 21
Cross County 64, High Plains Community 16
Fairbury 55, Schuyler 31
Fullerton 58, Heartland Lutheran 28
Hastings St. Cecilia 61, Lincoln Lutheran 38
Hay Springs 47, Edgemont, S.D. 24
Hayes Center 48, Maywood 36
Hershey 51, Dundy County-Stratton 38
Lexington 38, Aurora 33
Lincoln Southeast 71, Papillion-LaVista 50
Lingle-Fort Laramie, Wyo. 54, Crawford 39
Lingle-Fort Laramie, Wyo. 54, Crawford 39
Millard South 63, Lincoln North Star 44
Millard West 68, Omaha Bryan 28
Minden 66, Gothenburg 41
Nebraska Christian 44, Burwell 31
North Platte 52, Fremont 41
North Platte St. Patrick's 66, Cambridge 23
Ogallala 49, Broken Bow 32
Omaha Benson 63, Lincoln High 38
Omaha Brownell-Talbot 53, Parkview Christian 18
Omaha Central 52, Kearney 39
Omaha Concordia 68, Arlington 54
Omaha Marian 67, Papillion-LaVista South 49
Omaha North 54, Omaha Northwest 42
Omaha Skutt Catholic 49, Hastings 33
Omaha South 56, Lincoln East 52
Pine Bluffs, Wyo. 43, Leyton 23
Platteview 43, Raymond Central 37
Seward 62, Bishop Neumann 20
Sidney 57, Scottsbluff 32
Sidney, Iowa 57, Omaha Christian Academy 32
Sioux County 56, Banner County 13
South Sioux City 64, Omaha Roncalli 40
Sutherland 59, Bertrand 39
Waverly 45, Crete 43, OT
York 55, Columbus Lakeview 46
East Central Nebraska Conference Tournament
Ninth Place
Palmyra 53, Mead 48
Third Place
Freeman 40, Elmwood-Murdock 36
Championship
Yutan 41, East Butler 37
East Husker Conference Tournament
Third Place
Humphrey 53, North Bend Central 45
Championship
Pender 49, Howells/Dodge 36
Fort Kearny Conference Tournament
Consolation
Axtell 45, Loomis 31
Championship
Eustis-Farnam 45, Amherst 35
Lou Platte Conference Tournament
Third Place
Centura 47, Wood River 37
Championship
Kearney Catholic 77, Ravenna 28
Mid-State Conference Tournament
Fifth Place
Hartington Cedar Catholic 63, Boone Central/Newman Grove 58, OT
Third Place
Guardian Angels 45, Norfolk Catholic 42
Championship
Crofton 62, Pierce 41
Pioneer Conference Tournament
Consolation
Lewiston 38, Humboldt/Table Rock-Steinauer 32
Southern 34, Nebraska City Lourdes 31
Southern Nebraska Conference Tournament
Championship
Milford 38, Fillmore Central 31
Twin Valley Conference Tournament
Third Place
Silver Lake 46, Kenesaw 42
Championship
Blue Hill 27, Deshler 26
Western Trails Conference Tournament
Third Place
Bridgeport 47, Gordon/Rushville 41
Championship
Mitchell 59, Kimball 47


KOLN-TV Call: (402) 467-4321 Toll-free: 1-800-475-1011 840 North 40th Lincoln, NE 68503 Email: info@1011now.com KGIN-TV Call: (308) 382-6100 123 N Locust Street Grand Island, NE 68802 Email: kgin@1011now.com KSNB-TV Toll free 888-475-1011 123 N. Locust St. Grand Island, NE 68802 Email : ksnb@1011now.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 189543541 - 1011now.com/a?a=189543541