Advertisement

HS Basketball Scoreboard (Tuesday, Feb. 23)

(WITN Sports)
Published: Feb. 16, 2021 at 9:14 PM CST|Updated: Feb. 16, 2021 at 9:20 PM CST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

LINCOLN, Neb. (KOLN) - Below are the high school basketball scores for Tuesday, Feb. 23 . By The Associated Press.

BOYS PREP BASKETBALL

NSAA Playoffs

Class B

Final

District B-1

Nebraska City 66, Norris 35

District B-2

Platteview 51, Waverly 39

Elkhorn Mount Michael 60, Elkhorn 55

District B-6

Aurora 53, Seward 46, OT

District B-8

Alliance 49, Sidney 44

Class C-1

Sub-district C1-1

Auburn 74, Syracuse 26

Sub-district C1-2

Milford 85, Raymond Central 53

Sub-district C1-3

Ashland-Greenwood 46, Boys Town 43

Sub-district C1-4

Omaha Concordia 55, Fort Calhoun 49

Sub-district C1-5

Wahoo 68, Bishop Neumann 49

Sub-district C1-7

Wayne 48, West Point-Beemer 44

Sub-district C1-9

Adams Central 74, Fillmore Central 24

Sub-district C1-10

St. Paul 70, Broken Bow 45

Sub-district C1-11

Kearney Catholic 81, Holdrege 33

Sub-district C1-12

Mitchell 48, Chadron 34

Class C-2

Sub-district C2-1

Freeman 63, Johnson County Central 43

Sub-district C2-2

Yutan 63, Omaha Brownell-Talbot 45

Sub-district C2-3

Oakland-Craig 54, Guardian Angels 30

Sub-district C2-4

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 68, Tri County Northeast 40

Sub-district C2-5

Hartington Cedar Catholic 68, Crofton 29

Sub-district C2-6

Neligh-Oakdale 67, North Central 42

Sub-district C2-7

Sutton 64, Superior 36

Sub-district C2-9

Grand Island Central Catholic 67, Heartland 13

Sub-district C2-9(equals)

Cross County 57, Nebraska Christian 44

Twin River 52, Arcadia-Loup City 44

Sub-district C2-10

Cambridge 60, Arapahoe 42

Sub-district C2-11

Hershey 51, Hitchcock County 42

Sub-district C2-12

Bridgeport 86, Kimball 27

Class D-1

Sub-district D1-2

Mead 57, Cornerstone Christian 25

Sub-district D1-4

Humphrey/Lindsay Holy Family 73, Cedar Bluffs 15

Sub-district D1-4(equals)

Walthill 77, Hartington-Newcastle 51

Sub-district D1-6

Bruning-Davenport/Shickley 55, Thayer Central 36

Sub-district D1-7

Kenesaw 52, Harvard 40

Sub-district D1-9

Elm Creek 58, Axtell 49

Sub-district D1-10

Burwell 68, Anselmo-Merna 29

Sub-district D1-11

North Platte St. Patrick’s 57, Sandhills/Thedford 35

Class D-2

Sub-district D2-2

Diller-Odell 50, Meridian 19

Sub-district D2-3

Parkview Christian 85, High Plains Community 23

Sub-district D2-4

Humphrey St. Francis 71, Winside 23

Sub-district D2-5

Elgin Public/Pope John 70, Elba 40

Sub-district D2-6

St. Mary’s 78, Santee 37

Sub-district D2-7

Silver Lake 37, Red Cloud 19

Sub-district D2-8

Loomis 75, Wilcox-Hildreth 36

Sub-district D2-9

Wallace 60, Southwest 37

Sub-district D2-10

Mullen 71, Arthur County 23

Sub-district D2-11

Potter-Dix 72, Minatare 23

GIRLS PREP BASKETBALL

NSAA Playoffs(equals)

Class A

District A-1

Bellevue West 52, Omaha Benson 51

Lincoln Pius X 79, Omaha South 27

District A-2

Gretna 36, Omaha Westside 30

Millard South 70, Lincoln Southeast 31

District A-3

Lincoln Southwest 69, Millard West 31

Norfolk 53, Kearney 38

District A-4

Lincoln North Star 63, Omaha Marian 56

Omaha Central 63, Columbus 35

District A-5

Fremont 79, Elkhorn South 54

Papillion-LaVista 70, Omaha Burke 61

District A-6

Bellevue East 30, Millard North 24

North Platte 49, Omaha Northwest 41

District A-7

Lincoln East 46, Lincoln Northeast 34

Papillion-LaVista South 55, Lincoln High 47

Copyright 2021 KOLN. All rights reserved.