HS Basketball Scoreboard (Jan. 30)

By  | 

HS Basketball Scoreboard
Thursday, Jan. 30

BOYS BASKETBALL
Allen 53, Emerson-Hubbard 27
Amherst 76, Sumner-Eddyville-Miller 52
Aquinas 41, Columbus Scotus 37
Bishop Neumann 58, Archbishop Bergan 26
Bridgeport 89, Creek Valley 46
Central Valley 48, Heartland Lutheran 37
Deshler 53, Kenesaw 29
Diller-Odell 51, Lawrence-Nelson 28
Doniphan-Trumbull 45, Ord 25
Elkhorn Mount Michael 87, South Sioux City 41
Ewing 47, Wausa 44
Fullerton 68, Centura 57
Gering 56, Bayard 50
Harvard 56, Elba 19
Heartland 69, Friend 30
Humphrey/Lindsay Holy Family 82, Elgin Public/Pope John 49
Johnson County Central 69, Conestoga 60
Laurel-Concord/Coleridge 82, Wakefield 36
Loomis 66, Axtell 62
Louisville 45, Weeping Water 44
Mead 58, Guardian Angels 52
North Bend Central 52, Wisner-Pilger 42
Osmond 69, Niobrara/Verdigre 31
Palmyra 47, Elmwood-Murdock 40
Pierce 55, Crofton 31
Sioux County 50, Hay Springs 44
St. Mary's 62, Stuart 46
Sutton 37, Sandy Creek 36
Wayne 60, West Point-Beemer 49
West Holt 57, O'Neill 50
Wood River 54, Nebraska Christian 46
Yutan 52, Malcolm 22

Central Conference Tournament
Semifinal
Adams Central 52, Aurora 41

Crossroads Conference Tournament
Semifinal
Cross County 47, Bruning-Davenport/Shickley 45
Shelby/Rising City 72, McCool Junction 42

Eastern Midlands Conference
Semifinal
Bennington 44, Elkhorn 43
Norris 45, Waverly 35

MNAC Tournament
Semifinal
Mullen 62, Hyannis 26
South Loup 46, Anselmo-Merna 32

Nebraska Frontier Conference
Consolation Semifinal
College View Academy 44, Cedar Bluffs 40
Semifinal
Omaha Brownell-Talbot 57, Omaha Christian Academy 19
Parkview Christian 69, Cornerstone Christian 44

Southwest Conference
Fifth Place
Cozad 60, Gothenburg 54

GIRLS PREP BASKETBALL
Boyd County 60, Burke, S.D. 56
Bridgeport 62, Creek Valley 9
Central Valley 39, Heartland Lutheran 31
Conestoga 52, Johnson County Central 47
Crofton 63, Pierce 29
Elkhorn Valley 57, St. Edward 27
Elmwood-Murdock 60, Palmyra 31
Fullerton 52, Centura 45
Gering 65, Bayard 44
Guardian Angels 59, Mead 29
Hartington-Newcastle 55, Winside 12
Harvard 50, Elba 21
Humphrey/Lindsay Holy Family 56, Elgin Public/Pope John 29
Kenesaw 37, Deshler 29
Lawrence-Nelson 54, Diller-Odell 36
Loomis 37, Axtell 32
Malcolm 34, Yutan 22
Nebraska Christian 39, Wood River 37
Niobrara/Verdigre 44, Osmond 35
North Bend Central 52, Wisner-Pilger 25
O'Neill 57, West Holt 28
Omaha Marian 52, Omaha Central 46
Omaha Mercy 52, Omaha Duchesne Academy 41
Ord 53, Doniphan-Trumbull 16
Palmer 51, Riverside 25
Ponca 38, Wynot 37
Randolph 36, Plainview 27
Stuart 52, St. Mary's 29
Sumner-Eddyville-Miller 45, Amherst 39
Sutton 56, Sandy Creek 21
Tri County 47, Lewiston 31
Wakefield-Allen 64, Laurel-Concord/Coleridge 46
Weeping Water 62, Louisville 33
West Boyd 60, Omaha Burke 56, OT

Centennial Conference Tournament
Consolation
Aquinas 44, Kearney Catholic 41, OT
Bishop Neumann 43, Omaha Concordia 38
Semifinal
Hastings St. Cecilia 45, Archbishop Bergan 32
Lincoln Christian 45, Grand Island Central Catholic 38

Crossroads Conference Tournament
Semifinal
Cross County 42, Shelby/Rising City 18
Meridian 50, Exeter/Milligan 40

Eastern Midlands Conference
Semifinal
Bennington 81, Norris 72, 2OT
Elkhorn 59, Blair 25

MNAC Tournament
Semifinal
South Loup 47, Cody-Kilgore 35

Nebraska Capitol Conference
Consolation
Ashland-Greenwood 39, Raymond Central 21
Douglas County West 35, Fort Calhoun 34
Semifinal
Syracuse 44, Arlington 16
Wahoo 43, Platteview 33

Republican Plains Activity Conference
East Division
Southwest 39, Medicine Valley 31
West Division
Dundy County-Stratton 55, Maywood-Hayes Center 39
Maxwell 55, Hitchcock County 44
Wallace 51, Wauneta-Palisade 37

Southwest Conference
Fifth Place
McCook 42, Valentine 34
Seventh Place
Minden 46, Cozad 39